fbpx

Astrolojide Orta Noktaların Elle Hesaplanması

4.172 görüntülenme

Astrolojide Orta Nokta Hesaplaması

Astrolojide orta noktalar, harmoni enerjileri anlatır. Astrolojik faktörlerin hepsinin bir araya geldikleri bir orta nokta vardır. Örneğin haritamızda Güneş ve Ay’ın orta noktasını bulmak için, aşağıdaki anlatım ile hesaplamayı anlatalım.

Çok zor bir konu ya da sırmış gibi anlattıkları “astrolojide orta noktaları” hesaplamayı ve mantığını sizin için derledim.

Toplama çıkarmadan azıcık anlıyorsanız, orta nokta hesabı yapmayı öğrenmek ve uygulamak 5 dakika.

Astrolojide Orta Noktaların Önemi

Orta noktalar önemlidir çünkü düşünsenize örneğin haritanızda Satürn ve Mars aynı anda tetikleniyor. Satürn/Mars şeklinde yazılır ve Satürn Mars orta noktası olarak okunur. Satürn/Mars orta noktasına transit aldığınız zaman,haritanızda aynı anda hem Satürn hem de Mars etkileniyor. Satürn otorite, Mars ise eylemler demektir. Bu noktanın bulunduğu konum, açılar vs. Sorumluluklarımızla bağlantılı otoriteden alacağımız reaksiyonları gösterecektir. Farklı anlamlar çıkarılabilir, genişletilebilir. Solar fire kullananların elle hesaplamasına gerek kalmıyor. Midpoint olarak extra chart points kısmından ekleyebilirler. Aklınıza gelen her göksel faktörün, bir başka göksel faktörle hangi noktada aynı anda tetiklendiğini görmek için orta nokta hesabı yapabilirsiniz. Bu orta noktalar çok değerli çünkü asıl olay örgüsü ve astrolojik görüntülemede, ağırlıklı olarak bu noktaların tetiklendiği zamanlarda büyük olaylar yaşıyoruz. Çünkü dediğim gibi iki farklı faktör, aynı anda tetiklenmiş oluyor.

Bir Diagramda görülen her bir burcun giriş derecesini kullanacağız.

Burçların giriş derecesi
Astrolojide Orta Noktalar Hesaplama

Astrolojide Orta Noktalar Hesaplama

Örnek:

Güneş / Ay orta noktası

Aradığımız orta nokta Güneş / Ay orta noktası ise ;

  • Güneş Burcu = 11° Yengeç = 90° + 11° = 101° (Güneş burcumuzun gerçek derecesi)
  • Ay Burcu = 17° Akrep = 210° + 17° = 227° (Ay burcumuzun gerçek derecesi)
  • (Güneş + Ay) / 2 = (101°+227°)/2 = 328° / 2 = 164°  = Diagramda 164°’nin denk geldiği burca bakıyoruz.
  • Denk gelen burç Başak’tır. Başak burcunun giriş derecesi 150° olduğundan, Güneş / Ay orta noktası 164°-150° = 14° Başak burcunda çıkmıştır.

(Dipnot * Eğer Güneş ve Ay’ın toplamı 360’dan büyük çıksaydı, 360’dan çıkarıp, hesaplamaya öyle devam edecektik.)

Orta noktalar teknik gösterim olarak  Güneş / Ay şeklinde gösterilir, ancak formülizasyonu ( Güneş’in gerçek derecesi + Ay’ın gerçek derecesi ) / 2 şeklindedir.

Haritanızda güzel ya da sorunlu enerjileri daha ne görmek için, orta noktalarınızı elle hesaplayıp lokasyonunu bulabilirsiniz. Solar Fire kullanmayanlar için elle hesaplama yöntemi bu şekildedir. Haritanızda Venüs / Jüpiter orta noktası ise, bolluk ve bereketi anlatan lokasyonu anlatabilir. Ya da haritanızda Mars ve Satürn sorunluysa, Mars / Satürn orta noktasını bularak nelere dikkat etmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda orta noktalar, bahsedilen iki faktörün de eş zamanlı tetiklendiği lokasyonları belirtir.

Haritalarınızdaki önemli orta noktaları öğrenmek ve danışmanlık almak için buradan linkten hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Gizem
Gizem
3 yıl önce

Gunes ay orta noktasi peki neyi ifade eder?

Diğer Astroloji Yazıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
2
0
Would love your thoughts, please comment.x