Satürn’ün 17 Aralık’ta Kova Burcuna Geçişinin Yükselenimize Göre Etkileri

Satürn’ün 17 Aralık’ta Kova Burcuna Geçişinin Yükselenimize Göre Etkileri

Satürn Kova Geçişi : Değişen Dünya, Değişecek Olan Biz (17 Aralık 2020 – 7 Mart 2023)

Astroloji ile az çok ilgiliyseniz, Satürn ve kova kelimelerinin aynı cümle içinde kullanılmasının hem bizim bireysel yaşamlarımız hem de kolektif hayatımız için önem arz ettiğini fark edersiniz. 2020’nin sonraki günlerimizin “fragman niteliğinde” olduğunu bütün astrologlar üzerine basa basa söylediler, yetmedi defalarca yazdılar.

Peki neden? Neyin fragmanı bu?
Satürn Kova Geçişi Yükselene Göre Etkileri
Satürn Kova Geçişi Yükselene Göre Etkileri

Satürn astrolojide zamanın yöneticisi olarak bilinir. Oğlak ve Kova burçlarının yönetici gezegenidir. Satürn aynı zamanda “öğretmen” gezegen olarak da tanımlanır. Sınavlar yapar, verdiği konulardan ders çıkartmamızı ister. Doğum haritamıza yerleştiği ev ve burç itibariyle de sınav konuları bellidir. Satürn yönetici olduğu kova burcuna geçişi itibariyle, bizi hava grubunda yer alan kova burcu konularından sınav yapacak. En genel itibariyle bilimsel buluşlar ve bilimin yaygınlaşmasına tanık olacağız. Satürn yöneticisi olduğu Oğlak burcundayken gündemimiz; iş, disiplin, para ve bütçe, çalışmaktı. Kova burcuna geçişi itibariyle de gündemimizde: özgürlük, devrim, yüksek teknoloji, çevre kirlilikleri, hava kirliliği, internet, yeni icatlar, dijital dünya olabilir. Dijitalleşmeden ekonomi de nasibini alacak elbette. Dijital dünyada, dijital ekonomi konuşacağız. Bitcoin vb. dijital paralar bize yabancı olmayacak. Pandemi sebebiyle fragmanını gördüğümüz ve çoğumuzun hala yaşadığı dijital eğitimi de deneyimleyeceğiz. Google, Twitter, Facebook gibi büyük teknoloji şirketleri çalışanlarına 2021 sonuna kadar evden çalışma izni verdi. Türkiye’de de birçok şirket tam olarak ofise dönmese bile vardiyalı olarak evden çalışma sistemini korumaya devam ediyor.

Bu kadar bilimsel işleyişin arasında muhakkak yapay zeka konusunda ilerlemeler kaydedeceğiz.

Öbür taraftan Kova’nın temsil ettiği konular içinde toplum maddesini de yaşayacağız. Bu dönemde her ne yapıyorsak toplumun faydasını gözeteceğiz. Bununla birlikte sivil toplum kuruluşları ve bunların çalışmaları önem kazanabilir.

En önemlisi de astroloji gibi spritüel alanlara çok da uzak kalmayacağız. ?

Bu saydıklarımız üzerine biraz düşününce 2020’de aslında birçoğunu yaşadığımızı fark edeceksiniz. Satürn transitinde etki edeceği eve göre, kişiye “yapılandırma” yı elzem kılacak gelişmeler getirecektir.

Satürn Kova Geçişinin evlere Göre Yorumu : Bireysel Etkileri
Satürn Kova Geçişi Yükselene Göre Etkileri

Satürn haritanızda hangi evdeyse o evin konularına göre yapılandırma, güçlendirme, engellenme gibi etkiler alabilirsiniz. Aşağıda anlatacağımız etkileri Satürn’ün Kova transiti boyunca Aralık 2020 & Mart 2023 yılına kadar yaşayacağız.

YÜKSELEN KOÇ (Satürn 11. EvdE)

Sosyal yaşantımızı kontrol eden aynı zamanda hayaller ve idealleri de temsil eden  11. Evdeki Satürn sosyal hayata farklı bir düzen getirirken ideallerde yapılanmaya götürebilir. Yeni gruplar, organizasyonlar başlatmak için destekleyici bir zaman dilimidir. İnternetle alakalı konularda yapılandırmaları da anlatır. İnterneti kullanma biçimimiz hayatımızda önemli bir yer tutacaktır. Eğer internet ya da teknolojiyle ilgili olmayan biriysem, bu transit bana inertenet ve teknolojiyi kullanmamamı gerektirecek bir gündem getirebilir.

YÜKSELEN BOĞA (Satürn 10. Evde)

Oğlak yönetimindeki 10.evin konuları profesyonel hayat ve toplum içindeki konumumuzu anlatır. Yöneticisi olduğu Oğlak burcunun sembolikleriyle birlikte iş hayatını etkiler. Yeni bir kariyer, yeni bir rütbe, yeni bir ekip veya yeni bir çalışma şekliyle karşılaşmak mümkün. Öbür taraftan bir statü değişimi de yaşanabilir. Yani kişiye kariyer hayatında yeni sorumluluklar ve bu sorumlulukların da 2-3 yıl içerisinde üstesinden gelinmesi, sabırlı ve dengeli olunması durumunda başarı ve ödül getirecek konumdur.

YÜKSELEN İKİZLER (Satürn 9. Evde)

Üniversite ve sonrasındaki eğitimleri temsil eden 9. Ev yay burcu kontrolündedir. Uzak ülke seyahatlerini de anlatır. Satürn’

ün buradaki etkisi eğitim hayatımızda yeni bir dönemi başlatabilir. Aldığı iyi açılarla akademik başarı da getirebilir. Yurtdışı bağlantılı işlerle ilgilenmemiz gerekebilir. Yurtdışı ile alakalı bazı planlamalar, yapılandırmalar içerisinde girmemiz gereken durumlar oluşabilir. Aynı zamanda aile büyüklerinde sağlık problemleri ortaya çıkabilir ve bunlarla ilgilenmek durumunda kalınabilir. Üniversite ve kursa başlamak için destekleyici bir zamana işaret eder.

YÜKSELEN YENGEÇ (Satürn 8. EvdE)

Ölüm ve yaşam evi olarak tanımlanan 8. Ev aynı zamanda bedava para evidir. Başkalarından gelen parayı anlatır. Eşin kaynakları, şans oyunları, miras gibi finansal konuları da sorumluluğunda taşır. Satürn transiti bizi dönüştürüp yeni sorumluluklar altına iterken okült konulara da meraklı yapabilir. Başkalarından gelen parayı yönetmemizi isteyebilir. Maddi kaynakları yönetmemiz gereken bir sürece sürüklenebiliriz.  Hastalıklar ya da ameliyatlarla alakalı gündemler oluşabilir. Sağlık konularına dikkat edilmeli ve özen gösterilmelidir.

YÜKSELEN ASLAN (Satürn 7. Evde)

Haritalarımızda 7. Ev anlaşmaları, sözleşmeleri, imzaları, ortaklıkları, mahkemeleri, hukuksal süreçleri ve evlilikleri temsil eder. 7. Ev transiti yeni imzalar, işbirlikleri, ortaklık meseleleri ile evlilik konularında çalışabilir. Eşimizle alakalı sorumluluk gerektirecek türden gündemlere işaret edebilir. İş hayatımız ve ortaklaşa yapılan işlerde çok dikkatli ve özenli davranmamız gerektiğiniz, bu konularda engellerle karşılaşma ihtimalimizi de anlatabilir. Mutlaka bu engeller karşısında azimli ve çalışkan bir tavır takınmamız gerekmektedir.

YÜKSELEN BAŞAK (Satürn 6.Evde)

6.evde sağlığımız, günlük rutinimiz, çalışma ortamımız ve evcil hayvanlarımız Başak burcu yönetimindedir. En basit anlamıyla bu evin konularına gelebilecek sınırlama olduğu gibi yeni günlük rutin, zayıflama, kilo alma ve kilo verme dengesi, zararlı alışkanlıklardan kurtulma ve evcil hayvan bakımı ile ilgili temaları ön plana çıkartmak anlamına da gelebilir. İletişimimizi geliştirmek ve özenmek fayda getirecektir. Kilo vermeye başlamak ya da kilo kontrolü için destekleyici bir zamandır.

YÜKSELEN TERAZİ (Satürn 5. EvdE)

Burası flörtlerimizin, hobilerimizin, sanatsal faaliyetlerimizin ve evliysek de çocuklarımızı anlatan evdir. Buraya yerleşen Satürn romantik ilişkilerimizde değişiklik, yeni hobiler edinme veya çocuklarla ilgili gündemler oluşturabilir. Aynı zamanda Güneş burcunuz neredeyse, o konularda da gündem ve baba ya da eşle alakalı bazı zorlayıcı gündemler, sorumluluk gerektirecek türden durumlara işaret edebilir. Ciddi bir aşk hayatımıza girebilir.

YÜKSELEN AKREP (Satürn 4. Evde)

Ailemiz, yuvamız, vatanımız, yurdumuz gibi anlamları olan dördüncü eve yerleşen Satürn çatımızın altında yeni yapılanmalar getirecektir. Ailevi konularda kısıtlamalar olabileceği gibi aile kurumuna bakış açımızda değişiklikler meydana gelebilir. Ev içini dizayn etme, evde yenilikler gibi yapılandırmalara ihtiyaç duyabiliriz. Evdeki sorumluluklarımız artabailir, evden çalışma gibi etkiler de verebilir.

YÜKSELEN YAY (Satürn 3. Evde) 

İletişimimizi ve köklerimizi ifade eden bu evden alınan transit, yeni iletişim yolları, haberleşme, kökler, zihin yapısı gibi alanlarda etki gösterecektir. Belki yazıya ve el becerilerine yönelebiliriz. Kurslar, eğitimler, çocuklar hakkında bazı gelişmeler yaşayabiliriz. İnternetle alakalı yeteneklerimizi geliştirmemiz gerekebilir. Yakın çevreyle mesafeli iletişimler, seviyeli konuşmalar fayda getirebilir.

YÜKSELEN OĞLAK (Satürn 2. Evde) 

Temel anlamda alın terimizle kazandığımız ekmek paramızı ve hayattan zevk almamızı temsil eder. Buradan alınan transit para kazanma yollarında farklılık, yeni gelirler veya giderler yaratırken, hayatta değer verilen konuları gündeme getirecektir.

YÜKSELEN KOVA (Satürn 1. Evde) 

Burası aynı zamanda yükselenimizin şekillendiği yerdir. Yükselenimiz de aynı güneşimiz gibi maskemizdir. 1. Ev; karakter, dış görünüş ve sosyal maskemizi ilgilendirir. Satürn 1. Ev transiti kişilik, dış görünüş, kendine değer verme ve “ben” gibi konularda çalışacaktır.

YÜKSELEN BALIK (Satürn 12. Evde)

Karmik yükler, inziva, hastane, hapishane, bilinçdışı, iyileşme, sırlar, gizli düşmanlıklar ve hayır kurumları gibi birden fazla kapsamı olan 12. Evdeki Satürn transiti, aslında yp-oğunlaşma ve ciddi çalışmayı anlatır. Öbür taraftan meditasyon, içe dönme, iç dünyayı keşfetme gibi enerji odaklı çalışmalar yaptırabilir.  Kilo vermeye başlamak ya da kilo kontrolü için destekleyici bir zamandır. Günlük yaşamımızı disipline edeceğimiz ve prensiplerimiz ve günlük rutinlerimize dikkat edeceğimiz bir zaman dilimidir.

Satürnün ödüllerini almak dileği ile… Kolektife Şifa olsun.

Yazar : Işık Selin Orhuntaş

Editör : Nilay Ağaçkesen

6 Responses

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *