fbpx

Astrolojide Isis Asteroid No 42

2.432 görüntülenme

Bugün rotamızı Eski Mısır’a doğru çeviriyor ve Mısır mitolojisinden Isis’i konuk ediyoruz. Mitleri genellikle aile ile ilgili olan Isis, Mısır’da çok sevilen bir tanrı olarak tanınır.

Isis Kimdir?

Isis, Eski Mısır mitolojisine göre yuvadan ve aileden sorumlu bir tanrıçadır. Ayrıca büyücülük / sihir gibi konularda da yeteneklidir. Söz konusu yeteneklerini tanrı Ra’dan aldığı söylenir.

Isis’in Ailesi

Isis’in büyük büyükbabası Ra’dır. Annesi gökyüzü babası da yeryüzü tanrısıdır. Ve ağabeyi Osiris’le evlenmiştir. Bu evlilikten bir oğlu Horus doğmuştur.

Isis Mitleri

Isiris’in kimliği anne, eş, yuva yapan kadın vb sıfatlarla tanımlanır. Bu yönüyle Yunan mitolojisindeki Demeter’e benzetilebilir. Ancak Isis’in efsaneleri daha farklıdır. Demeter evladından ayrı kalırken Isis eşinden ayrı kalır.

Isis ve Osiris Mısır’ı yönetmektedir. Halk ikisini de çok sevmektedir. Ayrıca bu ikili Mısır’a yasa düzenini getirmiştir. Ancak Osiris’in erkek kardeşi Seth, ağabeyini ve tahtı kıskandığı için onu öldürmek ister. Seth, ağabeyinin şerefine bir gece düzenler. Bu gecede eğlence sırasında bir tabuta girmesi için ısrar eder. Daha sonra ağabeyini bu tabuta kapatarak denize atar. Isis aylarca kocasını aradıktan sonra Byblos’ta bulur. Seth bunu öğrenince ağabeyinin vücudunu parçalara bölerek yeryüzüne dağıtır. Isis’te bu parçaları tekrar birleştirerek kocasını tek beden haline getirir.

Aylarca kocasını arayıp onu tekrar tek parça haline getirmesi fedakarlığı üzerine bir de çeşitli üstün güçleri olan tanrılardan yardım ister. Onların da yardımıyla kocasını diriltir. Bu iki fedakarlık onun aile ve eş kavramlarıyla birlikte anılmasını sağlar.

Osiris dirildikten ve yaşama döndükten  sonra,  önce çiftleşerek Horus adında bir çocuk dünyaya getirirler. Sonra da Osiris’in yeri ölüler diyarı olur. Yani artık ölümden sonraki yaşamın tanrısı olur. Horus ise büyüyünce amcasından intikam alarak tahta geçer. Tabii ki bunda annesinin de payı bulunur.

Bir başka efsaneye göre de Seth, Isis’in oğlu Horus’u akrep kılığına girip zehirler. Isis oğlunun cesedi başında o kadar ağlar ki gözyaşlarıyla Nil Nehri oluşur. Yine tanrılardan yardım isteyerek sihirli güçlere sahip olur ve oğlunu diriltir. Bu efsane de onu aile ve fedakarlık görevlerini verir. Ve iki efsanede ortak olan bir diğer konu da Seth’in bu aileye zarar vermesidir.

Astrolojide Isis konusunu aşağıda yorumlarda okuyabilirsiniz.

Haritanıza asteroid ekleme

“Asteroidi haritama nasıl eklerim?” diyorsanız, asteroidin haritaya eklenmesi için aşağıdaki talimatları takip edin.

  • Buraya tıklayarak haritanızı açın.
  • Free Horoscopes kısmından “Extended chart selection” ı seçin.
  • “additional asteroids or hypothetical planets” bölümüne tıklayın, asteroidin numarasını (Örneğin Isis asteroid no 42) buraya ekleyin.

Astrolojide asteroidlerin haritalarımıza nasıl eklendiğini detaylı öğrenmek istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating

Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Nilay
Yönetici
1 yıl önce

Astrolojide Isis Asteroidi No 42 Astrolojide Isis, parçalanma bölünme kardeşler bölümler ayrı durumlar annenin kızkardeşleri (teyzeler) kaçırılan parçalar anlaşılmamış alanlar / bölümler bir konunun dağılması, ailenin parçalanması kardeşlerin anlaşamaması bütünde olan durum ile, bir parçada olan durum arasındaki farklılık parçada oluşan durumun, bütünü etkilemesi veya etkilememesi gibi durumlara vurgu yapar. Şuanda Isis Asteroidi Hangi Burçta? Transit Isis Asteroidi şuanda Boğa burcunda konumlanıyor. Boğa burçları için hayatlarında kardeşler, aile vurgularının olduğu, aile içerisinde parçalanma veya anlaşmazlıklar, veyahut kardeşler arasındaki sorunlar, ya da bir kardeşin farklı şekilde hayatına devam etmesi, aileden kopması gibi durumları anlatabilir. Retro Isis yukarıda bahsettiğimiz, haritaya özel değişkenlik içeren… Read more »

isis2.PNG
Sima
Sima
1 yıl önce

Merhaba, Isis haritamda balık burcunda 1 orb ile jüpiter, 2 orb ile güneş ve 4 orb ile merkür kavuşumu yapıyor. Plutodan da kare alıyor. Parçalanma ve bölünme açısından bağlantı kuramadım, balık temalarında mı yaşayacağımı gösteriyor acaba?

Nilay
Yönetici
1 yıl önce
Reply to  Sima

Merhaba Sima Hanım,

Isis etkisiyle alakalı “bölünmüşlük, parçalanma” konusu dedeleriniz, babanneniz veya akademik kariyeriniz içerisinde güç ayrılıkları şeklinde tezahür edebilir. Anlamlar çok geniş, siz daha iyi karar verirsiniz. İlla madden tezahur etmeyebilir, ruhen bir parçalanma manası da var. Sevgiler

Gamze
Gamze
1 yıl önce

Merhaba İsis terazi burcunda ve 11.evde. 3 orb ile güneş yanında. Baba ile alakalı bir sıkıntı verebilir mi nasıl yorumlanır ?

Nilay
Yönetici
1 yıl önce
Reply to  Gamze

Merhaba Gamze Hanım, 3 orb asteroid yorumu için fazla olur. Sıkıntı vermez, yorumlamaya açık bir konu.. Sevgiler

Gamze
Gamze
1 yıl önce
Reply to  Nilay

Çok teşekkür ederim dönüşünüz için. Başarılar

Nazlı
Nazlı
1 ay önce

Merhaba Isis 3.evde 21 derece ve mars 22 derece yayda kavuşumdalar. İletişim kuzen ve kardeşler konusunda olabileceğini düşünüyorum belki ilköğretim de dahil fakat marsla birlikte kavuşumda olmasıyla ne gibi bir anlam çıkabilir? Ve yayda olması ile? Ay ile karesi, güneş ile üçgeni, uranüs ile ise sekstili var.

Last edited 1 ay önce by Nazlı
Didem
Didem
29 gün önce

Merhaba, Isis 8. Evimdeki venus Aslan ile tam partil kavusumda. kad da venus ile 4 derecede kavusumda. Lakin haritamin sabit gruptaki tkaresinin apex’inde bu Venus. Ay Boga, mars akrep, venus aslan. 5-11-8 evler.ne düşünürsünüz?…sevgiler

Diğer Astroloji Yazıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
8
0
Would love your thoughts, please comment.x