fbpx

Shtisel Dizisi ve Balık Burcu Arketipi

320 görüntülenme

Balık burcu nasıl bir şeydir?

Bugünlerde izlediğim bir dizi ile aklıma takılan Balık arketipi arasındaki bağlantıyı araştırmak üzerine bir yazı yazmayı planladım. Balık burcu nasıl bir şeydir diye sorgulayanlar var ise, gösterebileceğim en önemli örnek bu dizi olurdu. İzlediğim dizinin adı “Shtisel” ve Netflix’te yayınlanıyor. Dizinin hikayesi Kudüs’te yer alıyor. Sıradan Yahudi yaşantısı üzerine, mütevazi bir şekilde ele alınmış, sanki gerçekten orada yaşıyormuşsunuz gibi izleyebileceğiniz doğallıkta  bir dizidir.

Shtisel / Netflix

Dizide inançlı bir ailenin, yaşadığı zorluklar ve ailevi gitgelleri izliyorsunuz. Bir babanın çocuğunu korumak isterken yaptığı yanlışları, dine olan bağlılıkta körü körüne tutuldukları şeyleri, aile olmanın getirdiği birlik ve beraberlikle aşılan engelleri, her şeye rağmen aile bireylerinin birbirini affedişini, kin tutmayışını izliyorsunuz. Kültürel manada kök salmış ve tabu haline gelmiş inanışları da nazik şekilde ele alan bu dizide, en çok göz önünde olan karakter Akiva Shitsel, ailenin küçük oğludur. Akiva Shtisel, dini eğitim ile büyümüş ve tüm kurallara uygun şekilde yaşayan, ama aynı zamanda sanatsal yönü olan biridir. Resim yeteneği aşikardır, ancak dini inançlarına bağlı olan ailede, resmetmek konusu çok hassastır. Putlaştırma manasına çekilen resim sanatı konusunda, kendini ön plana koyamamıştır. Ancak, bir şekilde bu yeteneği keşfedilir. Dizi hakkında detay vermeden, Balık arketipi üzerinde ilerlemek istiyorum 🙂

Dizinin Astrolojik Haritası

Shtisel dizisi, her yönüyle Balık burcu diye bağırıyordu. Başka ressamların eserlerini kendi imzasıyla satan dolandırıcıdan tutun da, bütün gün dini öğretilerle Yeşiva’da eğitim gören Yahudiler,  belirsiz ilişkiler, herşeye rağmen üzmeden konuşmalar ve affetmeler… Dizi 29 Haziran 2013 yılında yayınlanmıştır. Bu tarihteki haritaya baktığımızda, Ay burcunu Balık’ta görüyoruz ! Ay Balık arketipi ile yayınlanan bu dizide, çok çarpıcı Balık burcu öğeleri ile karşılaşmak beni şaşırtmadı. Ay Balık burcunda yer alan bir harita ile yola çıkmış bir dizide, tüm izleyicilerin diziyi yoğun duygu ve duygusallıkla izleyeceği daha o zamandan bellidir. Dizinin içeriği, adanmışlığı, fedakarlığı o kadar nazik ve samimi bir şekilde ele almış ki, gerçekten bazı zamanlar ağlattı diyebilirim. Dizi o kadar normal doğallıkta seyrediyor ki, kendi yaşamınızdan da bir çok örneği izler gibi oluyorsunuz. Dizide cinsel içerikli hiç bir şey yok, bu da çok şaşırtıcı; çünkü Netflix dizilerinde genellikle seks sahneleri nerdeyse şart koşulmuş gibidir. Cinsel öğeler ve seks sahnelerini dışladığım için değil, bunun bir zorunluluk gibi her sinema ve dizide işlenmesinden ve kirli cinselliğin özendirilmeye çalışılmasından bıktığım için bu konuya vurgu yapmak istedim. Cinsel öğesiz de sinema ve dizi olabilmelidir.

Shtisel Dizisi Astrolojik Harita

Ay & Eunomia Asteroidi (No:15) Kavuşumu

Dizinin haritasında Ay, Eunomia asteroidi (no:15) ile karşıt açıdadır. Bu aks, Başak ve Balık arketiplerini gösterir. Başak ve Balık burçları kendi doğasında herşeye rapmen adanmışlığı ve fedakarlığı çalıştırsa da, belirsizliği de gösterir. Eunomia asteroidi (no:15) astrolojide kadınların evlilikteki yasal ve itaatkar davranışlarını da temsil eder. Bu konuyu dizide net şekilde görüyorsunuz. Eunomia asteroidini buradan daha detaylı okuyabilirsiniz.

Ay & Poseidon Aksı

Dikkatimi çeken başka bir unsur da, dizinin haritasındaki Ay & Poseidon aksıdır. Poseidon astrolojide inançları, ruhaniliği gösterir. Dizide maneviyat ve dini öğeler çok ön planda olduğundan, bu arketip yerleşiminin de tesadüf olmadığını görüyorum. Bu akstaki House asteroidi, tüm olayların ev – aile yaşantısı içerisinde geçtiğinin de diğer bir kanıtıdır… Haham yani Rabbi diye geçen dini liderler ve tüm gününü dini metinler okuyarak geçiren Yahudileri işleyen bu dizi, kendi haritasıyla bir çok ipucuyu bize çoktan vermiş aslında… Poseidon görsellik ve sanatsal her türlü şeyi içine kapsar. Akiva Shitsel’in ünlü bir Ressam olması Poseidon etkileşimini göstermektedir.

Sonuç

Dizinin genel hatlarıyla, ve özellikle Akiva Shitsel karakteriyle beraber BALIK burcu arketipini çok net şekilde işlediğini söylemek isterim. Balık arketipini anlamak ve Balık & Başak aksını idrak etmek isteyenler için muhteşem bir sanat eseri diyebilirim. Şimdilerde Türkiye’de Star TV’de yayınlanacağı söylenen shtisel uyarlaması “Ömer” adıyla ile yayınlanacak. Bir çok dizi uyarlaması Türkiye’de yapılıyor ancak orjinalinin yerini tutamayacağını düşünüyorum.

Sevgiyle kalın.

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ayfer
Ayfer
1 yıl önce

Nasıl güzel yorumlamanız 👏🧿🥰

Diğer Astroloji Yazıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
2
0
Would love your thoughts, please comment.x