fbpx

Satürn Kova İnsanı Carl Gustav Jung kimdir?

1.529 görüntülenme

Ünlü Psikyatr Carl Gustav Jung’un Astrolojik Görüntülemesi

Satürn Kova insanı Carl Gustav Jung

Carl Gustav Jung, 26 Temmuz 1875’te İsviçre’de doğmuştur. Carl Gustav Jung  hem rüyalarla, hem bilinçaltı analizleriyle tüm Dünya’da okunan bilinen bir akademisyendir. Hayatın içinde var olan tüm sembolizmaları analiz etmiştir. Sembol okuyucular ve rüya yorumlayıcılar Carl Gustav Jung’un araştırmalarını incelemişlerdir. Bilinçaltı konularıyla yakından ilgilinenlerin, Carl Gustav Jung’un varlığından haberdar olmamaları imkansızdır. Bu kadar önemli bir şahsiyetin astroloji doğum haritasını incelemesek olmazdı. Şimdi Carl Gustav Jung’un doğum haritasına astrolojik olarak görüntüleyelim.

Carl Gustav Jung astrolojik görüntülemesi

Kendisini işine, bilimine ve kitaplarına adaması onun tam bir Satürn Kova insanı olmasından ileri gelir. Hatta Satürn’ünün Retro olması, ince eleyip, sık dokuyan bir mantığa da işarettir. Satürn’ü Kova burcunda olan insanlar sıkı çalışırlar. Satürn, astrolojide kayıt edici olarak bilinir. Aynı zamanda Satürn, Kova burcunda yöneticidir. Satürn’ü Kova burcunda olan kişiler, genellikle toplumsal görevler ile meşgul olur. Burada Süper bilinç çalışır ve kişi “kişilik” davasında değildir. Kişilikten öte, yüksek benliğin farkındadır. Satürn Kova burcundaki temel farkındalık “sorumluluklar”dır.

Güneş Antivertex Kavuşumu

Carl Gustav Jung’un Güneş’i 3° Aslan burcundadır. Güneş’i ile Apollon’un kavuştuğu Carl Gustav Jung, Apollon’un temsil ettiği akademisyenlik, kitaplar, yazılar, bilim vs. hakkında Dünya’da söz sahibi ve yaratıcı bir isim. Uranyen astrolojik tekniğe göre, Antivertex noktasının da Apollon & Güneş ikilisyle kavuşum yapması, işine, merakına, ilgi alanlarına yönlenmekte içgüdüsel bir eğilim yaşadığını göstermektedir. Yani Jung, zaten doğuştan ilgi alanının farkında ve buna yönelmiştir. Astrolojik haritasındaki Güneş’iyle olan Antivertex kavuşumu, onun hangi yönde ve nasıl olması gerektiğini kolayca, doğal bir şekilde, içgüdüsel olarak kendisinin bildiğini anlatmaktadır. Astrolojdie Antivertex çok önemli bir noktadır. Tıpkı Yükselen burcu gibi, dikkate alınması gereken bir astrolojik faktördür.

Carl Gustav Jung’un zihnini gösteren gösterge : MERKÜR YENGEÇ

Jung’un kitaplarında bahsettiği, duygular, zihin, bilinçaltı ve bunlar arasındaki bağlantıyı açıklayabilmesi, bu konulardaki yeteneği direkt olarak Merkür Yengeç ile ilişkilidir. Jung’un doğum haritasındaki Merkür Yengeç, ilgi alanı olan “duyguların” ifadesinde zaten en mükemmel yerleşimdir diyebiliriz. Uranyen Astrolojide Vulkanus’un konumu ile, Merkür’ün yerleşimin orta noktasındaki Güneş ve Apollon’u, analitik psikoloji alanındaki öncülüğünü de anlatıyor. Yeri gelmişken, Carl Gustav Jung’un bir sözüne yazımızda yer verelim :

“Ve biz hala kendimizde görmek istemediğimiz bütün kötülükleri ve değersizlikleri “diğer insana” atfetmeye devam ederiz.”

Carl Gustav Jung’un Kuzey Ay Düğümü Koç Burcunda

Hayat yolumuzu, diğerleriyle olan bağlantılarımızın kalitesini gösteren Kuzey Ay Düğümü (KAD), Jung’un astroloji haritasına göre Koç burcunda konumlanmıştır. Koç burcundaki KAD ile, kişisel istek ve becerilerin ortaya konacağı bu göstergede, Koç burcunun yöneticisi Mars ise Yay burcunda yer alıyor. Açıkçası Jung’un astroloji haritasındaki Mars’ın Yay burcundaki konumu, çoğu şeyi yerli yerine oturttu. Yay burcundaki Mars, felsefenin diğer adıdır. Felsefik tartışma, analizler için Mars Yay ideal bir yerleşimdir. Haritamızdaki Mars en fazla etkin olmamız gereken alanı gösterir.

Boğa burcunda Ay Yerleşimi

Carl Gustav Jung’un, “duygularla” bağlantılı Ay burcu Boğa’da konumlanmaktadır. Kendisi hayatın içinde var olan duyguları “asla” gözden kaçırmayacaktır. Boşveremeyeceği en önemli nokta duygulardır, ve zaten bu alanda türlü analizler ve felsefik çıkarımlarla, bilinç boyutunda tüm Dünya’ya katkı sağlamıştır. Jung’un şu sözlerini de hatırlamakta fayda var :

“Kendimizde bilincinde olmadığımız her şeyi komşumuzda keşfederiz.”

Hekate ile içsel bilgelik

Son olaraki Jung’un haritasındaki Hekate ve Mars etkileşimi dikkat çekiyor. Hekate rüyaları, içsel benliği, bilgeliği anlatır. Mars’ını aktif şekilde bu bağlamda kullanan Jung, Merkür Yengeç’iyle insan dair ruhsal konuları çok güzel bir şekilde ifade etmiş ve psikolojiye katkı dolu kitaplar ve analizler bırakmıştır.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Diğer Astroloji Yazıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
0
Would love your thoughts, please comment.x