Asli Oztoprak

Martha Asteroid No:205’in Astroloji Haritalarımızdaki Yerleşimi Ve Yorumu

Martha Asteroid No:205

Martha ismi (Saint Martha) hikayesiyle akıllarda kazınan, etkileyici bir mitolojik hikayeden gelir. Martha Asteroidi, astronomide 205 numaralı, Mars ve Jüpiter arasındaki asteroid kuşağında yer alan 1879’da Pola’da J. Palisa tarafından keşfedilen bir göksel faktördür. C tipi asteroid olarak, Güneş sistemindeki en eski gök cisimlerdendir. Genel anlamda, misafirperverliği de anlatan Martha asteroidi, aslında Yunan mitolojisinde, Fransa bölgesinde geçen bir hikayede anlatılır. Fransa’da Tarasque bölgesinde, bu isimde bir yer altı canavarından bahsedilir. Bu canavar, halkı rahatsız eder ve zarar verir. Martha bunu duyar ve Tarasque’nın gün yüzüne çıktığı bir günde, karşısına geçip ona dua eder. Bu duasıyla, canavar sessizleşir. Martha’ya hiçbir şey yapmaz. Sonra, canavar şehir meydanına giderek, kendini halka öldürtür… Bu hikaye ile, Martha’nın duaları ve iyileştirici gücü meşhur olur.

Martha asteroidinin genel temasını özetlersek :
 • Misafirperverlik
 • Dua
 • İyileşme
 • Direnç göstermeme
 • Kabul
 • Kendini cezalandırma
 • Yer altı
 • Gizli saklı bilgiler
 • Kendinle yüzleşme
 • Eril enerjinin gücünün yetmediği konular
 • Kişinin kendindeki egosunu farketmesi
 • Gözden çıkarma
 • Bağlandıklarımızı bir çırpıda feda edebilme
 • İnanmanın gücü
 • Korkmamak
 • Korkuyla hareket etmemek
Martha Asteroid, Aslan Burcu Teması

Martha asteroidinin diğer bir özelliği de, Hydra Takımyıldızından olmasıdır. Hydra takım yıldızı Aslan burcuna aittir. Aslan burcu, hayatta kalmayı, kalbi, Güneş’i anlatır. Genellikle hayatta kalmayı, savaşları da anlatan Aslan burcu yönetiminde olan Martha asteroidi, haritalarımızda herşeyi feda edip, gözden çıkarıp, korkmamayı anlatır. Aynı zamanda, bir şekilde hatalarımızı da görme enerjimizi gösterir. Haritasında güçlü Martha yerleşimi olan kişiler, hataları iyi farkedeler ve inançları kuvvetlidir.

Martha’nın Güneş etrafında dönüş periyodu, 4.63 yıldır.

Burçlara göre Martha :

Martha Koç Burcunda : Değer verdiği her şeyi bir anda gözden çıkarabilir. İnanç konularında baskın bir enerjide olabilir. Kendiyle yüzleşme ve kabulü açısından, pes etmeyen ve modunu düşürmeyen bir yapıdadır. Korku enerjisini aştıktan sonra, güçlü bir mücadele enerjisi verir.

Martha Boğa Burcunda : Hayatın keyfi taraflarını feda etmede üzerine yoktur. Yeter ki huzur ve sukünet olsun düşüncesindedir. Bazen, hayata aşırı bağlılığı da gösterebilir.

Martha İkizler Burcunda : Düşüncelerin ve fikirlerin kişiyi bir anda korkutması görülebilir. Kişi kendi kendini zihinsel alanda esir edebilir. Ancak, canlılığı ve hayatın devamlılığını yürütecek gerekli bilgiler ile, gereksiz korkutucu bilgileri birbirinden ayıracaktır. Zihinsel manada kendiyle yüzleşmesi ve kabul etmesi daha kolaydır.

Martha Yengeç Burcunda : Kişisel duygular ağır basıyor olabilir. Bilinçaltıyla yüzleşmenin daha kolay olabileceği bir konumdur. Kendiyle ilgili bilinçaltı konuları görünür hale getirerek çözme yeteneği verir.

Martha Kendi Burcunda (Aslan)

Martha Aslan Burcunda : Martha Aslan burcunda kendi alanında rahat ettiği durumdadır. Her türlü mücadele ve yaşam gücü verir. Misafirperverlik ve kabullenişim en yüksek olduğu konumdur.

Martha Başak Burcunda : Kişinin dua ve sezgisel yanının güçlü olmasından sebep, hayatın genelinde birlik temelini kavradığı sürece, feda etmeyeceği hiçbir şey olmadığını anlar. Elinden gelen tüm çabayı ve mükemmelliyetçiliği bile bazen göz ardı edecektir. Bırakma ve kabullenme enerjisi verir. Dua enerjisi çok yüksektir.

Martha Terazi Burcunda : Aşk ve ilişkilerini olduğu haliyle kabul ettiği bir enerji tipini gösterir. Hayatın güzel taraflarına olan ihtiyacını törpüleyici etkiler verebilir. Parayla bağlantılı konuları akışına bırakabilir.

Martha Akrep Burcunda : Hayatın mücadele hırsıyla dolu yanlarından vazgeçip, içsel sükunete ulaşmayı, kötülerle olan mücadelede yılmamayı, inancın bazen sekteye uğraması ama sonrasında ise güçlenen bir inancı anlatır. Kişinin “inanç” durumlarının zamanla güçlendiğini anlatabilir.

Martha Yay Burcunda : Bu kişilerin duaları güçlüdür. Özellikle ailedeki yaşlılarla ilgili meselelerde kabullenişe geçmelidir. Onları onurlandırmalıdır. Felsefik, düşünsel yönlerine aşırı tutunma görülebilir. Ancak, öyle bir nokta gelir ki tüm inandıkları bir anda tersine dönebilir. İş o ters köşede ise, kişinin keşfettiği konu, onun inancını farklı bir boyuta taşır.

Martha Oğlak Burcunda : Kişinin inandıkları başına gelebilir. Neye inandığına dikkat etmelidir. Kötülüğün içindeki, asıl manaya odaklanmalıdır. Kötülüğü oluşturan sebepleri düşünerek kendini geliştirmelidir.

Martha Kova Burcunda : Kendi kendini hizaya sokmak, kendi kontrolünde olmak, insanlık için dua etmeyi anlatır. Kişi egosunun farkındadır ve onu gözlemler.

Martha Balık Burcunda : Bu konumda kişi çoktan kabuldedir. Hayatını, duygularını, düşüncelerini, hayallerini bile feda edebilir.

Haritanıza asteroid ekleme:

“Asteroidi haritama nasıl eklerim?” diyorsanız, asteroidin haritaya eklenmesi için aşağıdaki talimatları takip edin.

 • Buraya tıklayarak haritanızı açın.
 • Free Horoscopes kısmından “Extended chart selection” ı seçin.
 • “additional asteroids or hypothetical planets” bölümüne tıklayın, asteroidin numarasını (Örneğin Martha asteroid no 205) buraya ekleyin.

Astrolojide asteroidlerin haritalarımıza nasıl eklendiğini detaylı öğrenmek istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

Kolektife Şifa Olsun…

Martha ve Tarasque (Illüstratör Asli Öztoprak)
Martha ve Tarasque, Illüstratör Asli Öztoprak

14 Responses

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *