Hephaistos Asteroidinin Haritamıza Etkileri

Asteroid Hephaistos No: 2212

5,7 kilometre çapında Apollo sınıfı asteroiddir. Albedosu 0,163’tür. (Albedo yaydığı ışınım gücünü anlatır). 3,18 yılda Güneş’in etrafındaki turunu tamamlar. Bir burçta yaklaşık 3 ay kalır.  Dünya’ya en yakın yörüngesi olan NEAR EARTH ASTEROİD (NEA) sınıfındadır. Mars ve Jüpiter arasındaki asteroid kuşağında yer alır. 1978’de keşfedilmiştir.

Hephaistos – Zanaatkar Tanrı

Pandorayı ve Pandoranın kutusunu hatırlarsınız. Prometeus’un ateşi çalarak başlattığı soğuk savaşın sonucuydu. Aslında sonucu mu demeli yoksa yepyeni bir hikayenin başlangıcı mı orası tartışılır tabii ki. Gelelim bizim meselemize… Hephaistos, Zeus ve Prometeus arasındaki çekişmede Zeus’un tarafındaydı. Nasıl olmasın ? Tanrılar tanrısı. Hephaistos da masum demirci. Öyle masum ama aynı zamanda topal. Karısının (Afrodit) güzelliği dillere destan, onun ise çirkinliği… Tanrılar arasında tek.

Hephaistos’un Doğumu ve Hayat Yolculuğu

Hephaistos, Yunan Mitolojisinde Hera ile Zeus’un oğludur. Ama Hesiodos’un anlattığı bir efsaneye göre Hera onu kendi kendine doğurmuş. Çünkü Zeus’un Athena’yı kafasından çıkarmasını kıskanmıştır. Çirkin ve topal olmasına dair de farklı anlatılar vardır. Bir efsaneye göre onun çirkinliğine dayanamayan Hera utancından dokuz yıl Okeanos ırmağının yanında saklamıştır. İlyada’da bu hikayeye ek olarak Hephaistos’un bunun öcünü annesinden aldığını, içine zincir sakladığı bir taht yapıp ona gönderdiği de anlatılır. Hera bu tahtın üzerine oturur oturmaz zincirler tarafından sarılır ve kurtulamaz duruma gelir.

Hephaistos, Homeros’un Odysseia destanında Afrodit ile evlidir yani güzellik tanrıçası ile. Ancak, aşksız ve güzelliksiz duramayan bu tanrıça, savaş tanrısını zanaatkar tanrıya tercih eder. Hephaistos’un yatağında Ares ile gizlice sevişir. Bunu duyan topal tanrı demir ocağına gider. Burada kırılmaz ve çözülmez zincirden ağlar örer. Hephaistos bunu bir tuzak için kullanarak yatağına kurar. Ares ile Afrodit sevişmek için yatağa yattıklarında ağ üzerlerini kaplar ve buradan kurtulamazlar.

İlyada’da anlatılana göre de Kharit’lerin arasından Kharis’le evlidir. Kharitler, üç güzeller olarak da geçen göze hoş olanı simgeleyen tanrıçalardır. Kharis zerafet ve göze hoş gelen şeylerle ilgili olan tanrıçayla evlidir.

Hephaistos’un Yetenekleri

Yukarıdaki hikayelerden de anlaşılacağı üzere Hephaistos’un yetenekleri demircilikle ilişkili. Hephaistos’un mesleği demircilikti. Hor görülmesine rağmen tanrıların silahlarını o yapardı. Çünkü, en büyük yeteneği her türlü madeni işleyip olağanüstü güzelliklere sahip eserler yaratmaktı. O bir sanatkardı!

O neleri yapmadı ki? Olimpos’taki tanrıların evlerini, Zeus’la başlayıp Agamemnon’a geçen değneği, Nestor’un ve Apollon’un kalkanını, Akhilleus’un Troya savaşında kullandığı silahları, Zeus ile Hera’nın yatak odasını kapatan kapıları, şölen masalarını o yapmıştır. Ama en önemlisi de kilden yontarak Pandora’yı yani ilk kadını yaratmıştır.

Güzellikten nasibini almayan Hephaistos hep “güzel” şeyleri “yaratmak”la ilgilidir.

Astrolojide Hephaistos No 2212

Astrolojik olarak Hephaistos, beceri ve zanaatkarlığı, sanatı temsil eder; topallık veya sakatlık (veya gerçek sakatlıktan eksik olan kol veya bacak problemleri); özellikle ebeveynler tarafından reddedilme veya terk edilme; ve birbirine uygun olmayan kişiler arasındaki uyumsuz birliktelikleri de anlatabilir…

Hephaistos asteroidinin haritalardaki işaret ettiği konular, bulunduğu burcun yöneticisi planete göre detaylı yorumlanabilir. Bu asteroid ile aşağıdaki konular gündeme gelebilir :

  • Gümüş, metal, altın vb takı işleri ile uğraşma,
  • Demir, metal işçiliği
  • Metallerle alakalı zanaat
  • Çelik yapılar
  • Vücudunda metal implant olanlar
  • Bacak, kemik kırıkları ile vücuda tel (metal implant) takılması vb. konular
  • Ayrıca metal müziği de gösterir. Metal rock müzik hakkında çalışmalar yapabileceğinizi ve ilgi duyduğunuzu da anlayabiliriz.

Haritanıza Hephaistos’u 2212 asteroid numarasını kullanarak ekleyebilirsiniz. Nasıl eklendiğini bu yazıda(buraya tıklayın) tane tane resimlerle anlattım, yardımcı olacaktır size.

Sizin Hephaistos’unuz nerede? ve deneyimleriniz neler? Aşağıya yorum ekleyebilirsiniz 🙂

Danışmanlık almak için buraya tıklayın.

12 Responses

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *