Diana’nın Mitolojideki Yeri

Diana asteroidinin mitolojik hikayesinden söz ederek haritalarımızda ne işe yaradığından söz edeceğim.

Mitolojide Diana Anlatımları

Öncelikle Diana mitolojik olarak İtalya kökenlidir. Sıkça karıştırıldığı ve karşılaştırıldığı Artemis gibi Yunanlı değildir. Babası Jüpiter’dir. Ve babasına zamanında kendisini aşk ve evlilikten kurtarması için yalvarır ve istediğini de alır; bir şartla yanında onu koruyan perileri/köpekleriyle dolaşacaktır.

Diana çağlar boyunca çeşitli formlarda karşımıza çıkar. Bazen Aeneas Destanında Dido olur bazen Luna bazen de dişi kurt biçimine girer.

Astrolojide Diana Asteroidi Roma mitlerinde avcı olarak yer almaz. O daha çok “sakin” dişilikle ilişkilendirilmiştir doğal olarak bakiredir. Diana’ya dua edilirken bakireliğine vurgu yapılır.

Diana avcı değildir; ışık ve ay tanrıçasıdır. Ayın ışığını saçar. Bu yüzden resmedilirken başında bir hale ile resmedilir. Sanat tarihinde Diana’nın başında bir hale ile resmedilmesi tek gecelik ilişkileri ile ilgilidir. Sadece cinsel birliktelik için ihtiyaç duyduğu sevgilisi Endymion’u gece yarısı bu haleden yardım alarak bulur. Endymion ile arasında cinsellik dışında hiçbir şey yoktur. Gece yarısı olmasının sebebini ise Endymion’un bütün hayatını uyuyarak geçirmesidir.

Diana & Köpek

Bu hikaye ile bağlı olarak Diana ile cinsel çekicilik kavramıyla birlikte anılır. Onun ne kadar güzel ve seksi olduğunu anlatabilmek için genellikle çıplak resmedilir. Ortaçağa ait efsaneye/anlatıya göre de, Diana’nın üç tane av köpeği/perisi bulunur. Çıplak bir şekilde dolaşırken Diana’yı “röntgen”leyen Endymion’u köpeklerine -kelimenin tam anlamıyla- yem etmiştir.


Asteroid, tnp ve özel formüllere göre astrolojik danışmanlık almak için buraya tıklayabilirsiniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *