fbpx

Bir daha 6766 yıl sonra görülebilecek C/2020 F3 (NEOWISE) Kuyruklu Yıldız

725 görüntülenme
C/2020 F3 (NEOWISE) Kuyruklu Yıldız

Bugünlerde çıplak gözle görülebilen kuyruklu yıldız astrofotoğrafçılıkta gündeme oturdu. Birbirinden güzel kuyruklu yıldız fotoğrafları sosyal hesaplarımızı süslüyor. Kuyruklu yıldız etimolojik olarak latin kökenli comet sözcüğünden türemiştir. Comet latincede uzun saçlı demektir. Kuyruklu yıldız, yıldız tozu, buz, kaya vb maddelerden oluşmaktadır. Kuyruklu yıldız yörünge boyunca Güneş’e yaklaştığı zaman diliminde, Güneş sebebiyle radyasyon, sıcaklık, güneş rüzgarına maruz kaldığından, kuyruk hareketi oluşmaktadır. Neowise Kuyruklu Yıldızı ilk olarak isminin verildiği Near Earth Object Wide Infrared Survey Explorer (NEOWISE) uydusu kullanarak 27 Mart’ta görüntülemişlerdir.

 C/2020 F3 (NEOWISE) Kuyruklu Yıldız Yörünge

C/2020 F3 (NEOWISE) Kuyruklu Yıldız Yörünge

Kuyruklu yıldızlar öngörülemezdir

Kuyruklu yıldız için, öngörülemez durumda oldukları söylenir. Genellikle gün doğumundan hemen önce görülebildiği anlatılır. Temmuz 2020’nin ortalarına kadar NEOWISE kuyruklu yıldızı görüntülenebilecektir. Kuyruklu yıldız NEOWISE’ın bir diğer değişik özelliği ise retro hareket etmesidir. Normalde saat yönünün tersinde ilerleyen göksel faktörlerden bazıları, saat yönünde ilerler. Bu saat yönünde ilerleyen faktörler, aslında bakış yönünüze göre geri gidiyormuş gibi görünür. Normalde yörüngede tam gaz ileri hareket eden göksel faktör, yakınında yer alan diğer göksel faktörlere göre değişik bir yol çizerken, gözlem yaptığımız yere göre sanki geri gidiyormuş gibi görünür.

Süleyman Ateş Astrofotoğrafçı C/2020 F3 (NEOWISE) Kuyruklu Yıldız

Süleyman Ateş Astrofotoğrafçı C/2020 F3 (NEOWISE) Kuyruklu Yıldız

23 Temmuz 2020’de ne olacak?

Kuyruklu yıldız NEOWISE, Güneş’in çok yakınından geçtiği için, her an tükenme ve bitme noktasına gelip, bir anda gözden de kaybolabilir. O yüzden bu güzel görsel şölen oldukça değerli. 23 Temmuz’da Güneş’e en yakın pozisyona geleceği için, daha yi görüntülenebileceği söyleniyor. NEOWISE’ın yörüngesini tamamlaması 6776’da bir olduğundan, eğer yaşamaya devam ederse, 8786 yılında yine aynı noktadan geçeceğini ve Dünya’da hala yaşıyor olursa, görülebileceği haberini verelim. Yıl 8786 ve NEOWISE kuyruklu yıldız şöleni, kulağa hoş geliyor 🙂

Süleyman Ateş Astrofotoğrafçı C/2020 F3 (NEOWISE) Kuyruklu Yıldız

Süleyman Ateş Astrofotoğrafçı C/2020 F3 (NEOWISE) Kuyruklu Yıldız

Astrolojide Kuyruklu Yıldızlar

Astrolojide kuyruklu yıldızlar, tıpkı Satürn gibi bazı kazaları ve bazı zorlayıcı durumları anlatan bir göksel faktör olarak bakılmaktadır. Özellikle kuyruklu yıldızın hangi burçta olduğu önem kazandığı söylenir.

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Diğer Astroloji Yazıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
0
Would love your thoughts, please comment.x