fbpx

Astrolojide Asteroid Circe No 34

1.702 görüntülenme
Kirke / Circe

Kirke, Yunan mitolojisinde karşımıza büyücü tanrıça olarak çıkar. Destanlarda kendisinden oldukça sık söz edilir. Aslında Anadolu anlatılarından tanıdığımız bir figür. Hikayesi Kibele ile hemen hemen benzer.

Kirke’nin ailesine dair iki farklı rivayet vardır. İlki Güneş tanrı ve Okeanos’un kızının birleşmesinden meydana geldiği hikayedir. İkinci rivayet ise daha çok ay tanrıçası olarak bilinen ama aynı zamanda büyücülük ile ilişkilendirilen Hekate’den doğduğu yönündedir. Bu hikayenin kanıtı olarak da ikisinin de büyücülük yeteneklerine sahip olması gösterilir.

Kirke’nin Hikayesi

Tanrıça, bugün İtalya sınırlarında bulunan Aidie adasında yaşamıştır. Büyücülük yetenekleri Poseidon veya Zeus gibi fiziksel değildi. Çeşitli bitkileri toplayıp bunları bir araya getirip karışımlar hazırlamak onun yeteneğiydi. İster şifa verir isterse zehirlerdi. Bitkilerle arasındaki ilişki onu ana tanrıça kültünün bir parçası yaptı.

Çeşitli yenilgilerden sonra yolları Aidie adasına düşen Odysseus ve arkadaşları sığınacak bir yer ararken bacası tüten bir ev bulurlar. Bu evde de Kirke yaşar. Odysseus’un arkadaşları hemen onun kapısını çalar ve birazcık zorbalık yapar. Kirke de bütün yeteneklerini sergileyerek bu zorbaları domuza çevirir. Odysseus arkadaşlarını bu durumdan kurtarmak için Hermes’ten yardım alır. Kirke’yi alt etmek için püf noktaları verir ve işe yarar. Tanrıça Odysseus’un gücüne ve tavrına aşık olur. Hem Odysseus’u evine alır hem de domuza çevirdiği diğer erkekleri de affeder. Zaman geçer eve dönüş vakti gelir. Kirke onları eve göndermeden önce Odysseus’u Hades’in yanına gönderir. Destanda Hades ve Odysseus hikayesi araya girer. Bu hikaye bitince de Kirke’nin Odysseus’a eve dönüş yolunu nasıl bulacağını, sirenlerden nasıl korunacağını ve onu yolcu ettiği kısım gelir. Savaşçı Odysseus tanrıçanın sözünü dinleyerek başına bir bela almadan evine döner ve ne kadar haklı olduğunu fark eder.

Kirke ve Alt Metni

Kirke’nin alt metnine geçmeden önce ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Tanrıça en az Afrodit kadar güzeldir. Afroditten yani Venüs’ten tek farkı ilgilendiği erkeklerdir. Kirke ahmak erkekleri hayvanlara çevirmekten çok zevk alır. İkisi de “en güzel kadın” ama çalışma şekilleri farklı.

Kirke hikayesinde biz aslında -Azra Erhat’a göre- kadınlığın erkekliği alt etmesini okuyoruz. Kibele anlatılarında olduğu gibi kadın doğanın hakimidir ve onun dilinden çok iyi anlar. Çoğu tanrı doğayı en önemlisi bitkileri bu kadar iyi tanıyamaz. Tabii ki bu bilinmezlik daha sonra karşımıza cadı avı olarak çıkacak.

Özetle Kirke büyücülükle, kadınlıkla, bitkilerle ilişkilidir.

Astrolojide Circe  ( Kirke )

Circe’nin asteroid numarası 34’tür.  Bir burçta yaklaşık 4 buçuk ay alır. Circe genel manada, hem düşmanları, hem de hasta insanları iyileştirme ve dönüştürme gücüne sahipti. Genellikle yardım enerjisinde bir karakterdir. Yardımcı olma, kurtarma, asiste etme gibi vurgular yapar. Haritanızda yer alan Circe konumu ile, hayat içerisinde hangi alanlardan, hangi kişilerden veya kendinizde yardımlaşma, yardım etme, veya etmeme gibi olumlu / olumsuz etkileri görebilirsiniz. Şuanda transit Circe İkizler burcunda konumlanıyor. Özellikle değişken burçlarda (ikizler, başak, balık, yay) Circe etkisi ile, yardım vurgusu ön plana çıkıyor. Circe’nin konu başlıklarını sıralayalım, ve haritamızdaki olumlu / olumsuz etkilerini bu bağlamda analiz edelim.

  • Yardım Etmek
  • Asiste Etmek
  • Kurtarmak
  • Düşmanları def etmek
  • Hastaları iyileştirmek
  • Bitkilerle iyileştirici şeyler hazırlamak
  • Bitkilerin gücünü kullanmak

Retro Circe yukarıda bahsettiğimiz, haritaya özel değişkenlik içeren yorumlar konusunda “zaman” engeline takılma ve bu hususlarla fazla uğraşmak, gecikme, belirtilen etkilerin tam olarak hayata yansıyamaması anlamına gelebilir. Astrolojide RETRO mantığını, şuraya tıklayarak daha detaylı okuyabilirsiniz.

Haritanıza asteroid ekleme

“Asteroidi haritama nasıl eklerim?” diyorsanız, asteroidin haritaya eklenmesi için aşağıdaki talimatları takip edin.

  • Buraya tıklayarak haritanızı açın.
  • Free Horoscopes kısmından “Extended chart selection” ı seçin.
  • “additional asteroids or hypothetical planets” bölümüne tıklayın, asteroidin numarasını (Örneğin Circe asteroid no 34) buraya ekleyin.

Astrolojide asteroidlerin haritalarımıza nasıl eklendiğini detaylı öğrenmek istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
İrem
İrem
3 yıl önce

Kirke 19 derece başakta 6. Evimdeymis. Mars, Satürn ve neptunle açı yapmış. Tıp öğrencisiyim, asclepius da marsimla 0 derece kavuşum yapıyordu akrepte. Sanırım benim için en iyi alanı secmisim.

Astro Dünya
Yönetici
3 yıl önce
Reply to  İrem

Evet, hem de 6. ev ile sağlık ve hizmet sektöründeki yardım enerjisine destek veriyor,çok güzel

Diğer Astroloji Yazıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
2
0
Would love your thoughts, please comment.x