Astrolojide Odysseus Asteroidi

Astrolojide Odysseus Asteroidi No 1143

Kavaklık neresiydi, İthaka neresi

Belki Kırkayak bahçesinden başlamıştı yolculuğun senin
Belki Nurgana’dan
Başpınar’da konaklar mıydı Odysseus
Penelope kurar mıydı tezgâhını Kayacık’ta
Troya neresiydi
Agamemnon
Bir dağ-yüreğinin sesiydi

Meyan şerbetçileri dolduruyor sokakları
Sebil sarıp sarmalıyor ikindiyi
Alçalan güneşin altında Kyklops
Birecik yolunu gösteriyor tek gözüyle
Dağ yeli, dağın yüreği, söyle
Kimdi Odysseus
Antep’e gelenlerin delisi miydi

Ülkü Tamer / Bir Adın Yolculuktu

Odysseus Hikayesi

Odysseus, Odysseia destanında maceraları anlatılan kahramandır. Troya savaşına gidip kahramanca savaşması ve İthaka’ya; evine dönüşünü anlatılan kişidir. Karısı “sadakat”in simgesi Penolepe’dir. Onun hikayesi homecoming yani eve dönüş hikayesi (nostostale) olarak anlatılır. Yunan mitolojisinin önemli bir kısmını oluşturan Truva Savaşına gitmesi için tanrılardan emir çıkar. Ancak kahramanımız gitmemek için çeşitli yollara başvurur. Deli numarası yapar, kaçar, elinden geleni arkasına koymaz. Tabii ki o gemiye binip savaşa gider. Yiğitçe savaştıktan sonra gemisine binip eve döner. Tabii ki savaş çok uzun sürer. Bu sürede karısı Penolepe’ye sürekli yeni kısmetler çıkar çünkü kocasının ölmüş olduğuna dair dedikodular çıkar. Ancak karısı buna inanmaz. Hatta bizzat Odysseus’un annesi Penolepe’ye gelip artık evlenmesi gerektiğini söyler. Penolepe de kocasına ihanet etmemek için bir plan yapar. Bir örgü örmeye başlar. Bu örgü bitince kısmetiyle evlenecektir. Penolepe gündüz örer akşam ördüklerini söker. Bir türlü bu örgü bitmez. Bir süre sonra bu olay fark edilir. Tam da bu sırada Odysseus seferden döner. Ancak tanınmayacak hale gelir, kılık değiştirir. Yepyeni bir kılıkla ailesinin içine dalar. Bu kılık değiştirmeyi sadece ihtiyar köpek anlar. Penolepe talipleri arasından seçim yapacağını açıklar. Kocasının yayını gerip hedefi vuran kişiyle evlenecektir. Yarışmanın kazananı tabii ki Odysseus olur. Karı koca böylece kavuşmuş olur.

Kişilik Olarak Odysseus

Odysseus, destanda Homeros tarafından “metis” kelimesiyle tanımlanır. Oyun kurucu, hesapçı ve zekidir. Çeşitli kaynaklarda isminin başına çok anlamana gelen “poly/poli” eki konulur. Çünkü çok yönlüdür. Çözüm bulma, sabırlı olma ve akıl onun en önemli özellikleridir. Destanlara yakışır bir yiğittir. 20 yıl boyunca çeşitli mücadeleler içine girmiş ve hepsinden başarıyla çıkmıştır. Savaşa gitmemek için oyunlara başvurması mecbur kalınca da zekasını kullanarak üstesinden gelmesi Odysseus mitinin özetidir.

Azra Erhat onun bu yeteneklerini şu şekilde aktarır:

Poseidon Yunan insanlarının düşman saydıkları halde hakkın[1]dan gelmeye uğraştıkları denizi simgeler; onunla savaşında da Odysseus doğada en tehlikeli güce karşı koyup onu yenmenin yollarını bulan insanı. Bu bakımdan Odysseus eşsiz bir kahramanıdır, macera kahramanı değil de, çağımızın büyük keşiflerine yol açan arayıcı, bulucu ve yaratıcı zekâyı simgeleyen insan tipi. Bu bilinç ve akıl gücü ona kendi amacına varmak, kendi çıkarını sağlamak için işlediği, ya da işlemek zorunda kaldığı birçok kötülükleri, insafsızlıkları, ahlak bakımından su götürür davranışları affettirir. (Mitoloji Sözlüğü, syf: 1000)


 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *