astrolojide venus

Astrolojide Venüs ve Mitolojideki Yeri

Astrolojide Venüs

Astrolojiye göre her gezegenin bir görevi vardır. Her gezegen kişinin hayatında -doğum haritasına da bağlı olarak- belirli şeylerden sorumludur. Önceki yazılarda Merkür’ün nelerden sorumlu olduğundan söz etmiştik. Merkürle birlikte düşündük, sorguladık, yorum yaptık ve hatta nefes aldık. Şimdi Venüs ile birlikte sevmeyi öğrenip finansal kaynaklarımızı oluşturacağız.

Mitolojide Venüs: Sevginin Tanrıçası

Astroloji de aynı dünyanın bilgisinde olduğu gibi mitolojiden beslenir. Venüsün hikayesini biliyoruz ve aslında tanıyoruz. Banu Alkan’ın lakabını hatırladınız mı? Evet,  “Afrodit”. Güzellik tanrıçası Afrodit. Banu Alkan’ın meşhur olduğu zaman onun kadar güzel olan kadınlar vardı elbet ama o bir şekilde içlerinden ayrılıyordu: çekiciliği, seksepalitesi, kadınsılığı ve bunları kullanabilmesi. Venüsün temsil ettiği konular için özet niteliğinde bir benzetme olsun istedim. Şimdi gelelim Venüs’ün mitolojik hikayesine.

İki ayrı hikâye anlatılır Venüs’ün doğuşu ile ilgili. Yunan mitolojisinde Aphrodite olarak geçen Venüs, Homeros’a göre Zeus’un torunudur. Hesiodos’a göre de denizin köpüklerinden doğmuştur. Homeros, Aphrodite’i hep gülen “altın gibi parlak” şeklinde tasvir eder. Cilveli, aynı zamanda gönül alıcıdır. Sevgiyi yardımcıları aracılığı ile yayar. Sevmeyi ve sevişmeyi temsil eden bu tanrıçanın çocukları ve evlilikleri için farklı kaynaklarda farklı hikayeler anlatılır. Bir efsaneye göre Eros; diğer efsaneye göre de Cupid onun çocuğudur. Astrolojide iki isim de sevgi ile ilişkilidir.

astrolojide venusEvliliğini topal tanrı Hephaistos’la yapmış olsa da gönlü hep başkalarındadır. Ares’le sevişirken Güneş Tanrı’ya yakalanır. Adonis ve Ankhises diğer bilinen sevgilileridir. Hermes ile birleşiminden “Hermaphroditos” isimli çocukları olur.

Öfkesi ve intikamı korkutucudur. Üç güzeller efsanesinde ve Psyche ile ilgili hikayelerde bunu rahatça okuruz.

Özellikle rönesans sanatını besleyen bu karakteri, Azra Erhat’a göre en iyi anlatan Sappho’dur.

“Sevme” yi Bilmek

Doğum haritalarımızda ev ve gezegen kombinasyonları olayların nasıl geliştiğini verir. Gezegenler “ne?”; evler “nerede?”; burçlar da “nasıl” sorularının cevaplarıdır.

Venüs bizim nasıl sevdiğimizi, sevgimizi nasıl gösterdiğimizi, ne şekilde yansıttığımızı ifade eder. Boğa ve Terazi burçlarının yöneticisidir. Boğa’da finansal  ve maddesel yönlerini ; Terazi’de sanatla estetik yönünü daha iyi gösterir. Venüs balıkta yücelir. Koç ve Akrep’te zarar görür. Bir gezegenin bir burçta yücelmesi ve zarar görmesi onun çalışma tarzını ifade eder. Yüceldiği burçta çok iyi çalışır. Venüs balık sanatçı ve yaratıcı ruhun en güzel göstergesidir. Koç ve akrepte zarar görmesi de kendini iyi ifade edemez ve asıl görevlerinin tam tersini yapar. Koç’un bencilliği Akrep’in şüpheciliği Venüs’ün zarif ve narin yapısını yıpratır.

Aşk, sevgi, cinsellik, tutku, sanat, mutluluk, süs eşyalar, genç kadınlar, anneler, müzisyenler, sanatçılar, bakireler, kız kardeşler, fahişeler ve zevk tutkunları onun sorumluluğu altındadır.

Beyaz ve beyaz- mavi karışımı renkler kırmızı mercan, lapis, zümrüt gibi doğal taşlar Venüs’le ilişkilendirilir.

Ayrıca gelin odaları ve ibadethanelerden de sorumludur.

Erkek haritasında tabir-i caizse “düştüğü” kadınları temsil eder. Beğendiği, hoşlandığı, flört ettiği kadınlardır. Kadın haritasında ise dişiliğini gösterme biçimidir. Aldığı açılar ve ev-burç kombinasyonlarıyla cazibesini nasıl gösterdiği, içindeki Afrodit’i ortaya çıkartma şekli değişir.

Medikal Astrolojide Venüs

Sağlık astrolojisinde Venüs böbrekleri, cinsel organları, kadınsal hastalıkları, cinsel yolla bulaşan hastalıkları simgeler.

Venüs’le Bağlantılı Olan Planetler

Venüs’ün mitolojik hikayesinde tek başına hareket etmediğinden söz etmiştik. En başta oğlu olarak ifade edilen Cupid, astrolojik olarak Cupido asteroidi ve transneptünyeni arasında ilişki kurulur. Cupido sevginin dışarıdan görünüşüdür. Eros’un cinselliği amaçken Cupido’nunki araçtır. Cupido transneptünyeni ciddi birliklelikleri, aile kurumunu, ilişkinin biçimini ifade eder. Psyche ruh eşi ve ruhsal takıntıların sembolüdür.

Sizin sevme biçiminiz hangisi ?

Yazan : Işık Selin Orhuntaş

Editör : Nilay Ağaçkesen

Doğum haritanızda Venüs yerleşimi hakkında websitemizden kişisel haritanıza özel tek soru danışmanlığı buraya tıklayarak alabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *