fbpx

Astrolojide Kassandra Asteroidi No 114

1.784 görüntülenme

Sosyal Bilimlerin Psikoloji ve Sosyoloji disiplerinde “Kassandra Sendromu” olarak bilinen öngörü ile ilgili bir tanım vardır. Kassandra Sendromunda, geleceğe dair olaylar önceden tahmin edilir, ancak bu olayların olacağına inanılmaz; ihtimal verilmez. Ne yazık ki bahsedilen şeyler de şaşırtıcı şekilde gerçekleşir. İşte bu sendromun temeli Yunan Mitolojisine dayanır. Geleceğe dair hayalleri rahibe olmak ve geleceği görebilmek olan güzeller güzeli bir genç kızın nasıl da tam tersi bir hayata hapsolduğunun hikayesidir.

Kassandra’nın Hikayesi : Bugünün Anlayış Ve Deyimine Göre Uzağı Gören Bilinçli Bir İnsanın Dramının(1) simgesi

Kassandra aslen Troyalı bir ailenin çocuğudur. Annesi Hekabe babası da Priamos’tur. Bir efsane hariç çoğu efsanede kardeşi Helenos ile birlikte yer alır. Bu efsanelere göre ikisi kardeş de bir şekilde üst bilince ulaşmış, dünyevi fikirlerden arınmış ancak eriştikleri bu bilinç sonucunda gördüklerine kimse inanmadığı için talihsizce hayatlarını sürdürmüşlerdir.

Troya Yanarken İzlemek Zorundaydı

KassandraBir başka efsaneye göre, Apollon Kassandra’yı görür ve aşık olur. Sanatçı tanrı onu geleceği görme yeteneği ile kandırır. Tek bir şartı vardır; onunla sevişecektir. Burada kimin kimi kandırdığı bilinmez. Bazı kaynaklar Apollon’un Kassandra’yı; kimileri de Kassandra’nın Apollon’a yalan söylediğini öne sürer. Apollon Kassandra’ya geleceği görme yeteneğini verir ama Kassandra ile seviş(e)mediği için onu lanetler. Kassandra artık geleceği görecek ama kimseyi inandıramayacaktır. Ki öyle de olur. Truva Savaşının çıkacağını, şehre bela geleceğini, ölümler yaşanacağını görür. Feryat figan herkese anlatır. Ancak kimse onu dinlemez. En sonun Troya yağmalanırken gözyaşları içinde Athena tapınağına sığınır. Tam da burada bir askerin tecavüzüne uğrar. Daha sonra Agamemnon’a köle olarak satılır. Yunanistan’da Mykene Sarayında öldürüleceğini de görür. Bu feryadını da kimse duymaz. Kassandra bütün ömrünü sesini duyurmak ve felaketleri önlemek için çabalayarak geçirir. Hikayenin sonunda ne rahibe olabilir ne de felaketleri önler. Talihsizlik içinde bir ömür böyle geçer.

Astrolojide Kassandra Asteroidi No 114

Astrolojide Kassandra,

 • medikal anlamda kulak rahatsızlıkları
 • seminer
 • konferans
 • anlatma
 • dinleme
 • konuşma
 • toplantılar
 • güvenilirlik enerjisi

gibi durumlara vurgu yapar.

Şuanda Kassandra Asteroidi Hangi Burçta?

Transit Kassandra Koç burcunda ve kardinal eksen olan 23 derecede konumlanıyor. Koç burçları için iletişim konularının daha çok ön planda olduğu bir dönem diyebiliriz. İletişim, dinleme ve konuşma şeklimiz daha direkt ve anlık şekilde ilerliyor.

Retro Kassandra yukarıda bahsettiğimiz, haritaya özel değişkenlik içeren yorumlar konusunda “zaman” engeline takılma ve bu hususlarla fazla uğraşmak, gecikme, belirtilen etkilerin tam olarak hayata yansıyamaması anlamına gelebilir. Astrolojide RETRO mantığını, şuraya tıklayarak daha detaylı okuyabilirsiniz.

Haritanıza asteroid ekleme

“Asteroidi haritama nasıl eklerim?” diyorsanız, asteroidin haritaya eklenmesi için aşağıdaki talimatları takip edin.

 • Buraya tıklayarak haritanızı açın.
 • Free Horoscopes kısmından “Extended chart selection” ı seçin.
 • “additional asteroids or hypothetical planets” bölümüne tıklayın, asteroidin numarasını (Örneğin Kassandra asteroid no 114) buraya ekleyin.

Astrolojide asteroidlerin haritalarımıza nasıl eklendiğini detaylı öğrenmek istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

Bir başka kahin tanrı Pythia yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Kaynakça:

1)Azra Erhat : Mitoloji Sözlüğü Syf: 162

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Diğer Astroloji Yazıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
0
Would love your thoughts, please comment.x