Burçlar ve Çakralar

Astrolojide Çakralar

Merhaba Dostlar,

Astrolojide her konuyu görüntüleyebildiğimiz gibi, çakraları da haritamız yardımıyla anlayabiliyoruz.  Astrolojide çakraları, belirli arketiplerle ifade edebiliyoruz. Vücudumuzdan tepeden aşağı, toplamda 7 tane ana çakra bulunur. Çakralar, bazı kaynaklarda saat yönünde, bazı kaynaklarda da duruma göre bazen ters bazen de saat yönünde döndüğü şeklinde bahsedilir. Genellikle hepsinin aynı yönde döndüğü belirtilir. Dengesizlik veya hastalık durumu olduğunda, çakranın tersi yönünde döndüğü vizyonunun işe yaradığı anlatılmaktadır.

Çakra nedir?

Çakralar, vücudumuzdaki enerji merkezleridir. Hayatımızda para, aşk, düşünme, konuşma vb gibi kavramlarla alakalı enerjilerin durumunu anlatan noktalardır. Fiziksel bedenimizde belirli noktalarda konumlanırlar.  Astrolojide çakra karşılıklarını aşağıdaki tablodan okuyabilirsiniz.

Kök Çakra (Mars)

Root Chakra

Renk : Mat Kırmızı

Kök çakra, Mars ile ifade edilir. Bizi hayata kökleyen eylemleri, işimizi, mesleğimizi anlatır. Kişinin mesleği veya yaptığı işler, bedensel aktiviteleri kök çakrayla bağlantılıdır. Kök çakrayı dengeli hale getirmek, kişinin yaptığı eylemlerden, işten memnun olması ve bedensel anlamda sağlıklı olması ile doğrudan ilgilidir. Haritalarımızdaki Mars yerleşimi, kök çakramız hakkında fikir verir. Örnek : Mars 9. evinde yerleşmiş olan bir kişi, yurtdışı, yabancı dil veya üniversiteler, uzak seyahatlerle alakalı tüm iş ve eylemler sayesinde kök çakrasını dengeye kavuşturabilir. Mars enerjisi güçlendikçe, veya haritadaki Mars yerleşiminin bahsettiği farkındalık arttıkça kişi hayata çok iyi köklenir ve kendine güven duygusu da yükselir… Kök çakra ayrıca, cinsel enerji ile alakalıdır. Bu çakrada, erkek ve kadın geçmişe ve bilinçaltına yönelik tüm bırakması gereken kötü düşünceleri atık haline getirir. Birleşme yoluyla bu enerjiler vücuttan atılır. Aslında dönüştürülür. Dolayısıyla, kişinin duygusal yükünü boşalttığı, korku ve öfkesini vücudundan çıkardığı eylemler bütünüdür. Erkek ve kadın, bu yolla aslında birbirlerine şifa olur.

Kök çakra aynı zamanda dış kaynaktan enerji aldığımız çakradır. Erkeklerde yaratıcı gücü gösterir. Kadınlarda ise bu çakra, erkeklerden enerji aldığı yerdir. Duygular, toksinler,  vücuttan uzaklaştırılması gereken her şey bu noktada birikir. Bu sebeple cinsel enerji çok önemlidir. Buradaki enerjinin birikmesi, bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Düzenli cinsel hayatın, partnerlerin psikolojik takıntılarını salıvermeleri ve rahatlamaları için en önemli noktalardan biridir.

Sakral Çakra (Venüs)

Sacral Chakra

Renk : Mat Turuncu

Sakral çakra, Venüs ile ifade edilir.  Bu çakra ile beraber yaşamdan zevk aldığımız konular öne çıkar. Hayattan zevk alıp almamakla doğrudan alakaladır. Sevdiğimiz, hoşlandığımız şeyleri gösterir. Haritalarımızdaki Venüs’ün aldığı etkileşimlerle, dönem dönem bazen yaşamdan zevk alamayabiliriz. Aşk, sevgi, eğlence kavramları da bu çakramızdan geçer. İsteklerimiz, ihtiyaç duyduklarımızı, memnun olduğumuz şeyleri açıkça ifade sakral çakramızla (Venüs) ile ilgilidir. Haritamızda Venüs, Hades ile kavuşumdaysa, ve kişinin bilinç düzeyi ile de bağımlı olarak, burada kişinin yaşamdan çoğu zaman zevk alamaması ortaya çıkabilir. Üst bilinçte yaşayan bir kişi ise, yaşamdan zevk alma ve memnun olma duygusu ile alakalı, farklı bir bakış açısında ve yetenekte olabilir. Haritamızdaki Venüs yerleşimi, hangi burçta ise, o burcun yöneticiliğinden de etki aldığını hesaba katmalıyız. Örneğin, Venüs İkizler burcunda 10. evde ise, İkizler burcunun yöneticisi Merkür de 12. evde ise, buradaki Venüs’ü hem 10 hem de 12. ev kapsamında düşünmeliyiz. Kişinin kariyerinden memnun olması, hayattan da memnun olması ile direkt bağlantılı olacaktır. Bilinçaltı korkuları ve kişisel kaygıları, kariyerine engel olabilir. Kariyeri engellendiğinde, kişi yaşamdan keyif alamayabilir.

Bu çakra, gerçek ile ilişkilidir. Kadınların yaratıcı gücünü anlatır. Gerçeğe dayalı bir zihne sahip olan kadınlar için yaratıcılık gücünün çalışacağını anlatır. Hatalar, hayal kırıklıkları, beklentiler bu nokta ile ifade edilir.

Göbek Çakrası (Güneş)

Soler Plexus Chakra

Renk : Mat Sarı

Göbek çakrası Güneş ile ifade edilir. Kişinin öz yeteneklerini gösterir. Yaşam mücadelesini gösterdiğimiz alanı anlatır. Karakterimiz, benliğimiz, bizi biz yapan özelliklerimizin ta kendisidir. Motivasyonumuz, yaşam enerjimiz, hedeflerimizi gösterir. Başarı ve başarı ile alakalı tüm inanç kalıplarımızı gösterebilir. Anlamadığımız konularla alakalı tepki verdiğimiz ilk bölgedir. Sindirimin, spiritüel karşılığındaki anlam “anlamaktır”. Burada, yapabilmek, anlayabilmek konusu aslında sindirmek, hazmetmek ile bağlantılıdır. Hayattan ne öğrendiğimiz ve öğrendiğimiz şeyleri nasıl anlamlandırdığımızı anlatır. Yeterli olduğumuzu hissettiğimiz alandır. Haritamızdaki Güneş yerleşimi, aldığı açılar, konumuyla beraber göbek çakramızdaki enerji akışını da görüntüleyebiliriz. Burada, eğer gerekirse iyileştirme veya yetenekleri daha net farketme üzerine analiz yapabilir. Güneş’in konumlandığı burcun, yöneticiliğini de dikkatlice incelemeliyiz. Güneş burcumuz, göbek çakramızdır diyebiliriz.

Kalp Çakrası (Ay)

Heart Chakra

Renk : Orta Yeşil

Kalp çakrası Ay ile ifade edilir. Tüm duyguları burada toplarız. Hissettiğimiz şeylerin bütünüdür.  Kişisel ilişkilerimizin dayandığı duygu durumumuzu anlatır. İlişkilerimizi hangi perspektifte, hangi duygusal modda yaşadığımızı gösterir. Bizi duygusal olarak motive eden, duygusal anlamda bir anda dürtülüp heveslendiğimiz konuları anlatır. Otomatik olarak ne hissettiğimizin karşılığıdır. Doğum haritamızdaki Ay yerleşimimiz, yani Ay burcumuz ile, herkese belki yansıtmadığımız ama bize has duyguları, dürtüleri görürüz. Akciğerlerimiz ile de yakından bağlantılıdır. Nefes alışımız kalp çakramız ile ilgilidir. Göğüs kafesimiz duygularımızı ve duygusal genişlememize destek olur. Kendimizi ve çevremizdekileri “besleme” tarzımızı anlatır. Göğsünde kist problemi olanlarda, kendisine ve diğerlerine karşı “besleme, bakım” problemi olduğunu söyler. Diğerlerinin duygularını da gözettiğimiz alan göğsümüzdür. Timüs bezimiz, negatiflik ve kırgın hissetmekle alakalı bölgedir. Kalp çakramız ile alakalıdır. Ay burcumuz ve aldığı etkileşimler ile, kalp çakramızın durumu ve analizini daha net yapabiliriz.

Boğaz Çakrası (Merkür)

Throat Chakra

Renk : Buz Mavisi

Boğaz çakrası Merkür ile ifade edilir. İletişimimiz, konuştuklarımız bu çakra ile ilgilidir. Bilinç durumumuzu anlatır. İstediklerimizi net şekilde anlatabilmeyi, düşüncelerimizi ifade edebilmeyi gösterir. Bu alan, haritalarımızdaki Merkür burcumuzla alakalıdır. Duygu ve düşüncelerimizi ifade etmemiz, son derece önemlidir. Bunları, kendi akıl süzgecimizden geçirerek konuşmak, buradaki bilinç ve farkındalık çakramızın enerjisini de belirler. Lenf bezimiz ile alakalıdır. Tutkumuzu ve isteklerimizi belirtebilme gücümüzdür. Erkeklerde bu boğaz bölgesinde yer alan “Adem elması” çıkıntısı, onların kendini ifade etme konusundaki “hassasiyetlerini” anlatmaktadır. Yani, onların kendini ifade ediş konusu, çok kolay olmayabilir. Çene çıkıntısı çok belirgin olan kişiler, inatçı olabilir. Dudak çizgileri belirgin olan kişiler de, kelimelerini özenle seçerler. Bu bölgede yer alan her şey, boğaz çakramıza dair bilgiler verir. Bilinç durumumuzu anlatır.

İsteklerimizi dürüstçe ifade edebilme yetisi boğaz çakramızla bağlantılıdır.

3. Göz Çakrası (Jüpiter)

3rd (Third) Eye Chakra

Renk : Kraliyet Mavisi

3. göz çakrası (üçüncü göz) Jüpiter ile ifade edilir. Varoluşumuzu dengeli bir biçimde anladığımız, algıladığımız, aydınlandığımız alandır. Dünya üzerindeki varlığımız hakkındaki görme, duyma, koklama gibi gerçekten neyin ne olduğuna dair yeteneklerimizdir. Size özel gerçeklik alanınızdır. Değerli bir çakradır. Bu çakra, gerçek görünen şeyin ardındaki “hakikat”i keşfedersiniz. Gerçeğin ötesi burasıdır. Jüpiter’in haritamızdaki konumu ile, kişisel bakış açımız ve vizyonumuz hakkında bir çok bilgiye ulaşırız. Jüpiter 12. evde yerleşen biri, bilinçaltı konusunda uzman olabilir. İnsanlığın psikolojik ve sosyolojik konumunun kökenini net şekilde görebilir. Diğer frekanslara açıldığımız alandır, bu sebeple tehlikeli de olabilir. 3. göz çakramız ve Jüpiter yerleşimimiz ile beraber, sağ ve sol beyin aktivitemizin dengelenmesi amaçlanır. Haritalarımızdaki Jüpiter yerleşimi, beyinsel aktivitemizin de kalitesini, dengemizi anlatır. Yatkın olduğumuz tarafı (sağ beyin veya sol beyin) söyler.  Sol beynimiz mantık, sayısal, hesaplama, ölçe kısmıdır. Sağ beynimiz ise duygusal, görsel, yaratıcı tarafımızdır. Jüpiter’in bulunduğu burç ve konum ile beraber, yatkın yönümüzü bulabiliriz. Jüpiter Yengeç burcunda konumlanan biri, daha çok sağ beyin dominant olan biri olabilir. Ay burcuna göre de yorum değişebilir.

Üçüncü göz çakramız, aslında duygu ve mantığın bir arada olduğu, varoluşumuzu net şekilde görebilme kapasitemizdir.

Taç Çakrası (Satürn)

Crown Chakra

Renk : Eflatun

Taç çakramız Satürn ile ifade edilir. Fiziksel realitemiz dışındaki, yüksek seviyedeki bilgi akışı, yaradan ile bağlantıyı anlatan alandır. Buradaki bilgi ve bilinç, kişinin kendine ait Satürn enerjisi ile alakalıdır. Kolektif etkiyle olan bağlantımızdır. Gerçek görevini ve amacını bilen kişi için ızdırap vermeyen, yüksek frekanslı alandır. Bu çakra, haritalarımızdaki Satürn enerjisini doğru anlayabilmek açısından önemlidir. Kişi, haritasında Satürn enerjisi ile yaşamsal deneyimini, ruhsal amacını görür. Buradaki bilgelik gelişmişse, kişi yaşamla barışık ve görevinin bilincindedir. Bu çakra, ayaklarımızın fiziksel realiteye tam oturması ile alakalı bir enerji noktasıdır. Satürn, kişiyi hayata bağlayan sorumluluklar bütünüdür.

 

Astrolojide Çakraların Karşılıkları
Astrolojide Çakraların Karşılıkları

Not : Çakralar konusu, farklı kaynaklarda, birbirinden farklı şekillerde anlatılmaktadır. Bu yazıda, kendime göre doğru gördüğüm şekilde bahsettim. 

Danışmanlık sorularınız için linkten başvuru yapabilirsiniz.

2 Responses

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *