fbpx

Güneş Kova Burcunda

472 görüntülenme

KOVA BURCU 20 OCAK – 19 ŞUBAT ARASINDA DOĞANLAR 

Dualite : Eril

Element : Hava

Nitelik : Sabit

Kova iddialı, bağımsız, ilerici, analitik ve yaratıcıdır. Aynı zamanda güçlü hoşnutsuzlukları ve kesin görüşleri vardır.

YÖNETİCİ GEZEGEN: Uranüs. Antik yunan gök tanrısı, evrenin ilk hükümdarıdır. Keşfedilen ilk modern gezegendi. (1781 yılında). Astrolojide Uranüs, değişimin, bozulmanın, alışılmadık ve beklenmedik olanın gezegenidir. Buluş aerodinamiğini ve modern bilimi yönetir.

SEMBOL : Su taşıyıcısı: herkese eşit ve özgürce akan bir hediye dağıtmak; yaratmayı ve hayat vermeyi temsil eder. Kovanın boşalttığı su, dünyaya özgürce verdiğiniz gerçeği sembolize eder.

Glif (Sembol) : Sembol,  Su Taşıyıcısının kabından akan suyu temsil eder. Aynı zamanda hareket halindeki insan ayak bileğinin bir resmidir (Kova burcunun insan anatomisinde yönettiği kısmı). Sembolik olarak, çıkıntılı kesintisiz çizgiler elektrik enerjisini, evrensel düşünceyi ve geleceğin bilgeliğini temsil eder.

Mottosu: Biliyorum.

Zıt / Karşıt Burç : Aslan. Kova, umutların ve rüyaların, dost canlısı olmanın ve dileklerin burcudur. Kovalar, dünyanın daha büyük sorunlarıyla ilgilenen, ancak kendi ilişkilerinde kişisel olarak bağımsız kalan idealist insancıl olma eğilimindedir. Aslan, Kova’nın zevk, sevgi ve aşk ilişkilerinin zıt burcudur. Aslanlar kendilerini mutlu etmek için eğlenceli ve güzel zamanlar ararlar; başkalarıyla yakın ilişkilere ihtiyaç duyarlar ve aşk ilişkilerinde baskın olma eğilimindedirler.

Vücutta Temsil Ettiği Yerler : Dolaşım sistemi, incikler ve ayak bileklerini yönetir. Kovalar, ayak bileği burkulmalarına ve kırılmalarına eğilimlidir; ayrıca varisli damarlar ve arterlerin sertleşmesi sıkça görülür.

Şanslı Gün: Çarşamba

Şanslı Numara : 1 ve 7

Uğurlu Taş : Ametist. Aşkta sadakat getirir ve önsezileri kuvvetlendirir.

Uğurlu Rengi: Çelik mavisi: Gökyüzünün temiz ve açık rengi.

Şehirler : Stockholm, Moskova, Buenos Aires, Salzburg

Ülkeler : Rusya, İsveç, Etiyopya

Çiçekler : Orkide

Ağaçlar : Meyve ağaçları

Metal : Uranyum

Hayvan : Büyük kuşlar

Tehlike : Kovalar yenilikçi, alışılmamış ve bazen tuhaftır. Bu nedenle genellikle dar görüşlü insanların saldırılarına hedef olurlar. Kovaların ayrıca olağandışı durumlara girme ve tuhaf kişilerle uğraşma eğilimi vardır.

Güneş Burcu Ne Demektir?

Güneş bir burçta ortalama 30 gün kalır. 365 günün sonunda zodyak turunu tamamlamış olur. Güneş burcu demek doğduğumuz gün güneşin seyahat halinde olduğu burç demek. En temel ifadeyle (halk arasında bilinen haliyle) güneş burcumuz öz burcumuzdur. Güneş burçları karakterlerimiz ve kişiliklerimiz hakkında bilgi verir. Mevsimler güneşin geçişine göre oluştuğu için burçları da etkiler. Örneğin yaz mevsiminde doğan bir ateş burcu kış mevsiminde doğan birine kıyasla daha enerjik ve dışa dönüktür.

Güneş Kova Burcunda

Güneş Kova burcunda 20 Ocak – 19 Şubat  tarihleri arasında kalır.  Hava grubunda yer alır.  Güneş Kova burcunda gerçeklerle ilgilenen, toplumsal sorunlara yönelen, denenmemişi deneyen, zeka kokan yaratıcılıklarla doludur.  Kova burçları dahilerin burçları olarak bilinir. Çünkü onlar sıra dışı düşünce yeteneklerine sahiptirler. Genelde toplumun iyiliği üzerine düşünürler. Kova toplumsal olaylarla da yakından ilgilidir. STKlar Kova arketipine oldukça uygundur. Kovanın karşısında bulunan aslan – kova aksı sanatsal yaratıcılıklarla da ilgilidir.

Kova Burcu Nasıldır?

Kova burcu her şeyden önce zekidir, entelektüel konular onun işidir. Öncesindeki burç olan Oğlak gibi ‘bireysel’ başarı hırsı yoktur. Başarıyı paylaşmaya yönelik arzuları vardır. Kova, bir gruba dahil olmak , onun bir parçası olmakla ilgilidir. Tam karşısındaki Aslan ışıklar sadece onun için yansın isterken Kova ise o ışıkları adaletli bir şekilde içinde bulunduğu gruba dağıtır. “Evrenin merkezi benim” düşüncesi Kova burcuyla yan yana gelemez; ona göre evrenin tek merkezi yoktur. Kovaya göre tek gerçek vardır; evren için çalışmak, geleceğe faydalı bir şey bırakmak.

Kova Burcunun Yönetici Gezegeni

Kova burcunun iki yönetici gezegeni vardır: Satürn ve Uranüs. Satürn yani tanrılar tanrısı Kronos’tur. Kural koyar, zamanla ilgilenir, yöneticidir, düzeni kurar. Uranüs ise aykırıdır. Doğası gereği hazırda olan düzeni yakıp yıkmakla, yerle bir etmekle ilgilidir. Bunu sever yani aykırılığı. Kova burçları Satürn dürtüsüyle kurallar koyup onların üzerinden hayatını ilerletmek isterken birden Uranüs etkisiyle sıra dışı şeyler yapmak isteyebilir. Kovaların üzerine yapıştırılan “dahi” ve “aykırı” etiketleri – aslında onları tanımlayan anahtar kelimeleri- Uranüs’le ilgilidir. Uranüs sıradan olan şeyleri sevmez. Birçok dahinin, tarihe iz bırakmış insanın güneş Kova olmasına şaşırmamak gerekiyor. 🙂

Kova Burcu Sağlık

Kova burcu medikal astrolojide dolaşım sistemini kontrol eder. Öte yandan hiperaktivite, tikler, Demans, bilinç kaybı gibi hastalıklarla da ilişkilendirilir. Medikal astrolojide Kova burcunun yönettiği bazı zihinsel rahatsızlıklar aslında kendi içinde taşıdığı ikilemi de iyi ifade eder. Delilik ve dahilik arasındaki ince çizginin kaybolması sonucu gerçeklerden kopuş olabilir.

Güneş Kova Burçları Genel Özellikleri

 • Zeki, sıra dışı düşünce, sıra dışı çözüm yolları
 • Özgürlüğüne düşkün
 • Toplumun faydasını önemseme
 • Teknolojik yeniliklere açık olma
 • Yenilikçi ruh
 • Sorgulama
 • Sadelik

Güneş Kova Burcu Ünlüleri

 • Darwin
 • Charles Dickens
 • Aysel Gürel
 • Rauf Denktaş
 • Ajda Pekkan
 • Ronaldo
 • Candan Erçetin
 • Abraham Lincoln
 • Michael Jordan
 • Federico Fellini
 • Amy Winehouse
 • Aslıhan Gürbüz
 • Bertolt Brecht
 • Mozart
 • Franklin Roosevelt
Kaynakça : Bulut, Gülden (2020) , Mitolojik Astroloji & Psikoloji – Zodyak Astroloji Yayınları, The Only Astrology Book You’ll Ever Need, Joanna Martine Woolfolk
2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Diğer Astroloji Yazıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
0
Would love your thoughts, please comment.x