Astrolojide Bacchus Asteroidi

Astrolojide Bacchus Asteroidi No 2063

Bacchus’un Mitolojideki Yeri

Halk yaratımı olan her şey dünyanın her yerinde benzerdir. Jung buna ortak bilinçaltı der. Halk edebiyatı kuramlarında ise halk yaratımlarının yayılmacı özelliğinden söz edilir. İşte tam da bu sebeplerle bir tanrının her mitolojide karşılığı vardır. Bugün Romalıların Şarap, eğlence, sanat tanrısı Bacchus’a yolculuk yapıyoruz. Böyle sayınca aklınıza muhtemelen Dionysos geldi. Evet, Yunan mitolojisindeki Dionysos’un Roman mitolojisindeki karşılığı Bacchus!

Semele’nin Evladı Bacchus

Jüpiterle Semele’den olma bu tanrı üzüm bağlarından sorumluydu. Bacchus, bağbozumlarında şarkılar söyleyerek şarap yapar ve halkı eğlendirirdi. Asmaları ve bu ürünleri korumakla yükümlüydü. Asmaların bereketinden ve bunlardan yapılan şaraplardan o sorumluydu. Tanrı Baccchus uğruna 16 -17 Mart’a denk gelen tarihlerde eğlenceler, festivaller düzenlenirdi. Çünkü o “şarap”ı armağan etmişti. Bu eğlenceler zamanla sapkınlık ve cinsellik içerdiği için halka rahatsızlık vermeye başlamıştı. Semele asteroidi hakkında yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Tanrı Bacchus’u yani Dionysos’u görseniz tanırsınız. Heykellerde ve resimlerde ellinde bir üzüm salkımı tutar.

Astrolojide Bacchus Asteroidi

Yunan efsanelerinde Dionysos’un törenlerinde keçi kılığına girerek tiyatro oyunu sergileyen kişilerden söz edilir. “Keçi şarkısı” olarak çevrilen tiyatro türü “trajedi” Dionysos törenlerinden doğmuştur. Aslında sadece trajedinin değil de bütünüyle tiyatronun buradan doğduğu söylenir.

Bacchus’e Karşı Oluşan Duygular

Bacchus’un üzümlerden yaptığı içecek insanların sıkıntılarını hafiflettiği, dertlerini unutturduğu ve hatta ahlaki değerleri sildiği için halk tarafından hoşnutsuz karşılanmaya başladı. Efsanelere getirilen bazı yorumlar söz konusu törenlerin uyuşturucu ile yakından ilişkili olduğu yönünde. Önceleri sadece kadınların katıldığı şarapların içildiği törenlere zaman içinde erkekler de katılmaya başladı. Ardından yılda bir kez yapılan şenlikler sıklaştı 4-5 defa yapıldı. Sarhoşluk duygusuyla birlikte kendini kaybeden insanlar cinayet işlemeye varacak düzeyde sapkınlıklara girişti. Önüne geçilemeyen festivaller senato tarafından iptal edildi.

Günümüzde Bacchus Kültürü

İtalya’da Fransa’da Bacchus adına şarap festivalleri düzenlenir. Venedik’te şarap çeşmesi festival boyunca halka açık kalır. Ayrıca ülkemizde de üzüm bağları zenginliği ile bilinen yörelerde şarap festivalleri yapılır. Tekirdağ ve Kapadokya en bilinen şehirlerdir. Turistlerin ilgisini oldukça çeken festivaller Trakya yöresinde “Bağbozumu, Bolluk Bereket Festivali” gibi farklı isimlere sahiptir. Kapadokya’da ise oteller içeriklerine bağbozumu festivallerini özellikle katarlar.

Haritanıza asteroid ekleme:

“Asteroidi haritama nasıl eklerim?” diyorsanız, asteroidin haritaya eklenmesi için aşağıdaki talimatları takip edin.

  • Buraya tıklayarak haritanızı açın.
  • Free Horoscopes kısmından “Extended chart selection” ı seçin.
  • “additional asteroids or hypothetical planets” bölümüne tıklayın, asteroidin numarasını (Örneğin Bacchus asteroid no 2063) buraya ekleyin.

Astrolojide asteroidlerin haritalarımıza nasıl eklendiğini detaylı öğrenmek istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

Kolektife Şifa Olsun…

 

2 Responses

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *