Illüstrasyon Aslı Öztoprak Asteroid Semele Astroloji

Astrolojide Asteroid Semele No 86 Burçlara Göre Yorumu

Bacchus’un annesi Semele

Semele mitolojide Zeus’un sevgilisi ve Zeus’un eşi Hera’nın da kıskandığı bir figürdür. Hera, türlü tuzaklar kurarak Semele’yi Zeus’a öldürtmüştür. Semele gençlik yaşlarında yani 20 yaşına kadar herhangi bir vukuat yaşamamıştır. Sonrasında Zeus ile tanışır, aşık olur ve ondan hamile kalır. Semele’nin en önemli özelliği ise Bacchus’un annesi olmasıdır. Bacchus astrolojide acıları, bağımlılıkları, şarap düşkünlüğünü ya da sanat düşkünlüğünü, sanata olan yeteneği vs ifade eder. Semele, Zeus’un şimşeğinde can vermiştir. Alevler içinde Semele’nin can verdiği de bazı kaynaklarda anlatılır. Yunancada yeryüzünün anası anlamına gelen semelos kelimesinden türetildiği söylenmektedir. Asteroid olarak  4 Ocak 1866’da Friedrich Tietjen tarafından 86. asteroid olarak keşfedilmiştir ve numarası 86’dır. 5,4 yılda Güneş etrafındaki yolculuğunu tamamlar. Yani bir burçta yaklaşık olarak 5 ay kalmaktadır. 109 km çapa sahip bir asteroiddir. Semele asteroidi kendi etrafındaki dönüşünü yaklaşık Dünya günü olarak 16 günde tamamlar.

Özetlersek, haritalarımıza Semele asteroidini (No 86) eklediğimizde, Semele’nin bazı belirgin özelliklerini çağrıştıran anlamlar getirdiğini ve bu anlamlarla yorumlama yapabileceğimizi görürüz. Asteroidlerin doğum bilgilerimize göre çıkardığımız haritalarımıza nasıl eklendiğinin, haritamızın nasıl çıkarıldığının adım adım anlatıldığı yazımızı buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Yazıda anlatıldığı şekilde, asteroidlerin yazılma yerine Semele asteroidinin numarası olan 86’yı yazarak haritanıza Semele’yi eklemiş olursunuz.

Semele Asteroid No 86 anlamları
 • Gençliğin güzel geçmesi
 • 20 yaş sonrası travma
 • Doğum ve çocuk sahibi olma sorunları
 • Tutkulu Aşk
 • Kıskançlığa kurban gitme
 • Kışkırtılmak
 • Gayrimeşru çocuk sahibi olmak
 • İmkansız aşklar
 • Alkole düşkün evlat
 • Sanat ve yaratıcılığı yüksek bir çocuk sahibi olmak
 • Yıldırım,şimşek gökyüzü olayları
 • Yangın, patlama gibi kazalar

Yukarıda bahsettiğimiz anlamların hepsi sizde gerçekleşecek diye bir kaide yoktur. Semele gibi, hatta daha travmatik anlamları olan bir sürü faktör hepimizin haritasında bir yerlerde yerleşimdedir. Bu asteroidlerin iyi anlamlarının yanında kötü anlamlarına da bakarak, “bana kötü birşey getirecek” gözüyle bakmayalım. Bu konuda “farkındalık” yaratmak, asteroidin ilgili anlamının gündemini anlamak, bu konuda vizyon geliştirmek açısından düşünelim. Semele’nin yaşadıkları, bir taraftan dünyada da eşi ve benzeriolan türden bir hikayedir. Ama bu hikaye bize bakış açısı sunar. Bakış açımızı geliştirdikçe ve “anlayış” potansiyelimiz genişledikçe, aslolan dersler “travmatik olay” yaşanmadan dahi istediği dersi vermiş olacaktır.

Semele’nin diğer göksel faktörlerle kavuşum açılarında nasıl bir etki verdiğini yorumlayalım. Karşıt & kavuşumda benzer etkiler, trine (120°) açıda ise “kolaylıkla” farkındalık etkisi vereceğini anlatabiliriz.) Yukarıdaki anlamlar ihtimalleri anlatır. Dünyadaki herkesin haritasında Semele vardır, ancak burda aslolan bazı travmalarımızın köklerine inebilmektir. Bu yazıyı bu amaçla okumanızı ve değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Haritanızda Asteroid Semele’nin yerleşimi ile ilgili detaylı bilgi almak ve analiz yaptırmak isterseniz, tek soru danışmanlığımızdan buraya tıklayarak faydalanabilirsiniz.

Illüstrasyon Aslı Öztoprak
Illüstrasyon Aslı Öztoprak

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *