fbpx

Minerva Asteroidi ve Astrolojideki Yeri

2.121 görüntülenme

Minerva Asteroidi ve Astroloji

Minerva asteroidi Mars ile Jüpiter arasındaki asteroid kuşağında kendi yörüngesinden seyahat eden bir asteroiddir. 24 Ağustos 1867’de J. C. Watson tarafından keşfedilmiştir ve bu isim konulmuştur. Albedosu oldukça düşük, ışığı çok az yansıtan bir C tipi asteroiddir. C tipi asteroidler karbon ve su içermesi ile ünlüdür. Güneş’in etrafındaki turunu 1672 günde tamamlar. Tropikal zodyaka göre bir burçta yaklaşık 4,6 ay kalır.

Minerva ve Etrüskler

Minerva kelime köken olarak Etrüsk mitolojisine aittir. Etrüskler Kuzey İtalya’dan gelerek Roma’ya yerleşmiş bir ulustur. Roma’ya yerleştikten sonra kültürleri de mitolojileri de Roma ile iç içe geçmiştir. Etrüsk mitolojisindeki görevi hikmeti, aklı, savaşı ve sanatı koruyarak ticareti de kontrol etmektir. Yunan mitolojisinde Athena’ya denktir. İki kahraman için de oluşturulan hikâye benzerdir. Öyle ki hem Minerva hem de Athena bağlı oldukları imparatorluğun 3 büyükleri içinde yer alırlar. Jüpiter, Juno ve Minerva “Copitolium Üçlüsü” olarak bilinir.

Athena, Zeus’un çocuğudur ve onun kafasından doğmuştur. Zeus’un ilk eşi zekâ ve bilgelik tanrısı Metistir. Ancak Zeus, Metis’i gebe bıraktıktan sonra onu içine almış ve Athena’yı kafasından doğurmuştur. Bu hikayenin de aslında bilgiyi taşıma biçimlerini simgelediği söylenir.

Athena yani Minerva genellikle bilgelik ve zeka ile tanınır. Aslında bilgelik dışında çeşitli sorumluluk alanları vardır. Örneğin, vahşi ve savaşçı karakteri onun savaşçıların koruyucusu olmasından gelir. Diplomatik zekası da vatanı ve devleti korumakla yükümlü olmasıyla ilgilidir. Bir diğer önemli nokta da sanatın, zanaatın ve ticaretin de koruyucusudur. Hatta Athena’nın tarım aletlerinden birinin mucidi olduğu iddia edilir.

Bilginin Simgesi Baykuş

Yunan efsanelerinde/ mitlerinde her tanrı yada tanrıçanın bir başka simgesi vardır. Örneğin Poseidon’un üç dişli mızrağı, Demeter’in buğday başağı, Zeus’un şimşeği ya da mızrağı onunla birlikte resmedilir. Athena da baykuşla birlikte anılır. Çünkü baykuş ilk çağlardan beri bilgeliği temsil eder. Yunan Mitolojisindeki bir başka hikayesi de Demeter’e kurban edilmiş olmasıdır. Kurbanlığı üzerinden kutsallık kazanır. Söz konusu kutsallık da baykuşa “Minerva Kuşu” lakabını getirir. Felsefe ile ilgilenenlerin de çok iyi bildiği bir Hegel sözü vardır:

Minerva Kuşu kanatlarını ancak gün karardıktan sonra açar.

 • Odysseia destanında rolü kılavuz tanrıçayken İlyada ise savaşçı olarak resmedilir.
 • Çeşitli şehirlerin koruyucu tanrısıdır. Bunlardan en bilindik şehir ise Troya’dır.
 • Ayrıca bilinen anlatılarda bakire oluşundan söz edilir.

Hepimizin Tanıdığı Minerva: Profesör Mcgonagall!

J.K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu müdür yardımcısı Mcgonagall’ın da ismi Minerva’dır. Seride birçok kez yanında baykuşla görürüz. Minerva’nın baykuşu Rowling tarafından bilinçli biçimde konulmuştur. Ki, Harry Potter efsanesi çeşitli mitolojik hikayelerden beslenmiştir. Minerva ve baykuşun birlikte kullanılması elbette tesadüf değil!

Minerva Asteroidi ve Astrolojideki Yeri

Minerva Tanrıçası adına, Roma imparatorluğunda kendisine adanmış tapınakların çok fazla olduğu bilinir. Zanaatkarlar, tüccarlar, devlet adamları, askeri liderler, sanatçılar ve filozoflar tarafından saygı gördüğü söylenir. Hristiyanlığın yayılması ile beraber, Minerva’ya tapınma durumlarının da ortadan kalktığı bilinir.  Minerva, tüm tanrı ve tanrıçaları en akıllısı olduğu söylenir. Hesaplama ve matematik becerileri ile de ünlü olduğu bilinir. Minerva’nın savaşçılık yönünden de tarihte bahsedilir. Ayrıca herhangi bir çocuğu yoktur ve evlenmemiştir. Yetenek ve ilham veren kişi olarak tapınılan bir tanrıça olduğu söylenir. Günümüzde de bir çok önemli okul ve eğitim yerlerinde, üniversitelerin logolarında Minerva sembolü kullanılmaktadır.  Doğum haritamızda Minerva’yı ne şekilde ele alıp değerlendireceğimizle ilgili konu başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz :

 • Bilgelik
 • Sabır
 • Stratejik Zeka
 • Zanaatkarlık
 • Matematik
 • Hesaplama
 • Yetenek ve ilhamlar
 • Ölümden kurtarmak
 • İntiharı engellemek
 • Halı dokumak
 • Saygınlık
 • Zanaatkarlık
 • El becerileri

Örneğin haritanızdaki Merkür & Minerva yerleşimi, bulunduğu burç durumuna göre de anlam genişlikleri olmasının yanında, Merkür çocuğumuz ya da arkadaşlarımız da demek olduğundan, yukarıda bahsettiğimiz durumları, Merkür’ün diğer etkileşimlerini de göz önünde bulunarak analiz edebilirsiniz.

Minerva asteroidinin numarası 93‘dür. Astrolojik doğum haritanıza bu asteroidi ekleyerek, hangi burçta ve konumda olduğunu görüp yorumlayabilirsiniz. Haritanıza asteroid eklemeyi bilmiyorsanız,  linkten (buraya tıklayın)  adım adım nasıl eklendiğini öğrenerek kendi haritanızı çıkarabilirsiniz. Yorumlarken kilit kelimeler ve düşünceler yukarıda sıralanmıştır. Bu kilit düşünceler, burç yerleşimi, planet etkileşimleri ile genişletilebilir anlamlara da gelecektir.

Minerva asteroidi ile doğum haritanızdaki konumu hakkında görüşlerinizi bu yazının altına yorum olarak ekleyebilirsiniz. Astroloji severler ile yazımızı paylaşabilirsiniz. Keyifli analizler ve okumalar olsun 🙂

Yazar: Işık Selin Orhuntaş

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Selin ışık orhuntaş
Selin ışık orhuntaş
3 yıl önce

10. Ev Terazi 😎🤗

İrem
İrem
3 yıl önce

Mc oğlak, Satürn’üm 19 derece balıkta. Minerva da 18 derece balıkmış. Kavuşum yapıyorlar, ikisinin de retro olması bir sorun olabilir belki. Haritamdaki diğer etkilerle birlikte bendeki etkisi şu olmuş olabilir, tıp sevgisi(cerrahi, hayat kurtarma), işkolik olma, evlilik ve çocuk düşünmeme..

Bige
Bige
1 yıl önce

Minerva 28 derece aslan, asc 29 derece aslan, regulus.

Diğer Astroloji Yazıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
3
0
Would love your thoughts, please comment.x