Oğlak Burcu

Güneş Oğlak Burcunda

OĞLAK BURCU 22 ARALIK VE 21 OCAK ARASINDA DOĞANLAR

Dualite : Dişil

Kalite : Toprak

Nitelik : Öncü (Kardinal)

Oğlak burcu; çekingen, ihtiyatlı, sabırlı, zor kullanmak yerine stratejiyi kullanan, güvenlik arayan, açgözlü, disiplinli, azimli ve fırsatları yakalamakta hızlıdır.

Yönetici Gezegeni : Satürn, kazancın ekilmesine ve biçilmesine başkanlık eden roma tanrısıdır. Antik çağda, bilinen evrenin en dıştaki gezegendir.  Astrolojide Satürn engelleri, sınırlamayı, kısıtlamayı, disiplini, sorumluluğu temsil eder.

Sembol : Keçi, her yerden yararlanarak yükseklere çıkabilen sağlam ayaklı bir hayvandır. Keçi engellerin arasından geçer.

Glyph (Sembol) : Sembol, Keçi’nin V şeklindeki ayaklarını ve balıkların kavisli kuyruğunu (oğlak burcunun eski sembolü olan deniz keçisi) temsil eder. Aynı zamanda insan dizini ve dairesel diz kapağını resmeder. Bunlar Oğlak burcunun vücuttaki yöneticiliğidir. Sembolik olarak, bir daire ve bir hilal ile bağlantılı, birbiriyle buluşan iki düz çizgidir. Bu, hem enerji hem de tutkuyla güçlendirilen yetki ve sorumluluğun kaynaşmasını temsil eder.

Anahtar Kelime : Yaparım.

Karşıt Burç : Yengeç. Oğlak, toplumda itibarı, kariyeri ve duruşu yöneten burçtur. Oğlak burçları genel olarak dünyada onur, övgü ve onay ararlar; ancak kişisel ilişkilerde duygusal olarak çekingen olma eğilimindedirler. Oğlak burcunun zıt burcu olan Yengeç, ev ve ev yaşamının burcudur. Yengeçler, eşlerin ve aile üyelerinin sevgisinden ve yakınlığından güvenlik sağlar.

Vücutta Temsil Ettiği Bölgeler : Kemikler ve dizler, eklem. Oğlak burçları genellikle güzel bir kemik yapısına sahiptir ancak sert eklemlere, romatizmaya ve ortopedik problemlere maruz kalırlar.

Şanslı Gün : Cumartesi

Şanslı Numara : 2 ve 8

Renkleri : Koyu yeşil ve kahverengi. Klasik, doğanın ve toprağın rahatlatıcı renkleri.

Taşı : Gamet ( Lal) , popülerliği, yüksek saygıyı ve gerçek aşkı çeker.

Metal : Kurşun

Şehirleri : Oxford, Boston, Brussles, Chicago, Montreal.

Ülkeleri : Meksika, Afganistan, Bulgaristan, Hindistan.

Çiçekleri : Karanfil ve sarmaşık

Ağaçları : Çam, karaağaç ve kavak

Temsil ettiği hayvanlar : Keçi gibi ayakları tırtıklı hayvanlar.

Tehlike / Dikkat : Oğlak burcunun soğukluğu ve çekingenliği nedeniyle diğer insanlar gizli kin ve kin besleyebilirler. Geçmişten gelen sırlar genellikle Oğlaklara karşı kullanılır.

Güneş Burcu ne demektir?

Güneş bir burçta ortalama 30 gün kalır. 365 günün sonunda zodyak turunu tamamlamış olur. Güneş burcu demek doğduğumuz gün güneşin seyahat halinde olduğu burç demek. En temel ifadeyle (halk arasında bilinen haliyle) güneş burcumuz öz burcumuzdur. Güneş burçları karakterlerimiz ve kişiliklerimiz hakkında bilgi verir. Mevsimler güneşin geçişine göre oluştuğu için burçları da etkiler. Örneğin yaz mevsiminde doğan bir ateş burcu kış mevsiminde doğan birine kıyasla daha enerjik ve dışa dönüktür.

Güneş Oğlak Burcunda

Güneşin oğlak burcuna yerleştiği zamanlar doğa koşullarının sert ve acımasız olduğu zamanlardır. Bu yüzden oğlak burçları çetin koşullardan yılmazlar. Kararlı ve sabırlıdırlar. Her türlü zor koşulda üretken olabilirler. Güneş burcu oğlak, 22 Aralık ve 20 Ocak tarihleri arasında doğanların güneş burcu oğlak olur.

Oğlak Burcu Nasıldır?

Oğlak burcu, toprak grubunda yer alır ve öncü burçtur. Yani liderlik özellikleri sergiler. Yöneticilik yönü kuvvetlidir. Oğlak burcu denilince akla ilk olarak iş hayatı gelir. Çünkü güneş oğlaklar çalışmayı, disiplini, sorumluluk almayı severler. Sevmekten ziyade hayatlarının bir parçası olarak görürler. Ateş burçları çoğu zaman bu yönlerini yadırgar. 🙂 Oğlak burçlarının zayıf noktaları statü ve itibarlarıdır. Toplumdaki yeri ve saygınlığı her şeyden önce gelir. Hatta oğlak burçlarının insan eleme kriteri statüdür denilebilir. Çünkü -tabiri caiz- işe yaramayan, laubali, ciddiyetsiz insanla vakit kaybetmek istemez.

Satürn baskısıyla doğan oğlaklar çalışmaktan, sorumluluk almaktan, plan yapmaktan sıkılmazlar. Zodyakta oğlak burcunun tam karşısında bulunan Yengeç burcu oğlaklara nostaljiye düşkünlük (muhafaza etme) ve şefkatli olma gibi özellikler verir.

Oğlak Burcunun Yönetici Gezegeni

Yönetici gezegeni Satürn’dür. Satürn hem sınav hem de zamanla ilgilidir. Oğlak burçları Satürn’ün zorlayıcı doğasına alışık oldukları için zamanını bekleyerek başarıya ulaşırlar. Onlar için başarılı olmak temel dürtüdür. Haritalarımızda 10. Ev Oğlak yönetimindedir. 10. ev hayattaki statümüz ve kariyerimizi anlatır. 1. evden başlayarak 10. eve zamanla taşınan başarının öyküsüdür bu. Hayatta başarılı olmadıkları bir alan istemezler. Ancak kalıcı başarının “zaman”la geleceğini de bilirler. Bu yüzden sebat yani sabrederler. Zaman en iyi öğretmendir.

Oğlak Burcu Sağlık

Güneş oğlak burcu ciddidir. Dışarıya kendinden emin, soğuk ve ulaşılmaz görüntü verir. Güneş oğlakların çoğunda cilt problemi görülür. Ayrıca medikal astrolojiye göre oğlak burçları satürn etkisiyle diz / eklem problemleri yaşar.  Yengeç – oğlak aksının da despresyona , psikolojik rahatsızlıklara açık olduğu bilinir. Oğlak burçlarında sıklıkla görülen psikolojik rahatsızlıkların temelinde idealizm, yetersizlik hissi, sorumluluklarını yerine getirememe gibi sebepler yatmaktadır.

Güneş Oğlak Burçları Genel Özellikleri

 • Planlı olmaları
 • Disiplinli olmaları
 • Sabırlı olmaları
 • Sorumluluk bilincine sahip olmaları
 • Mücadeleci ve çoğu zaman inatçı olmaları
 • Kendilerine has depresiflikleri
 • Duygularını saklamaları
 • Dürüstlüğe özen göstermeleri
 • Disiplin takıntıları yüzünden çoğu zaman sıkıcı
 • Tutumlu hatta bazen cimri olmaları
 • İçine kapanık / yalnızlığı , tek başınalığı seven
 • Muhafazakar olmaları ( ellerine geçen ve önemli şeyleri saklamak istemeleri)

Güneş Oğlak Burcu Ünlüleri

 • David Bowie
 • Seda Sayan
 • Muhammed Ali
 • Ceza
 • Cem Uzan
 • Marilyn Manson
 • Barış Manço
 • Kate Middleton
 • Kate Moss
 • Patti Smith
   

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *