fbpx

Astrolojide Şans Noktası Nedir & Nasıl Bulunur & Türkiye’nin Şans Noktası Nedir?

4.796 görüntülenme
Şans Noktası (Part Of Fortune / Fortuna)

Astrolojide arap noktaları ile farklı yorumlamalar geliştirilmiştir. Tamamen imajinatif bir nokta olan, şans noktası ( Part of Fortune) bir kaç yolla elle hesaplanıp bulunabilir. Günümüzde internet ve Solar Fire gibi programlar olduğundan, elle hesaplama yöntemi tercih edilmese de hem pratik hem de kavrama bakımından, şans noktasının elle bulunması astroloji severler için faydalı olabilir. Şans noktasının temelinde, Güneş & Ay & yükselen üçlüsünün en iyi kombinasyonu olarak ele alınabilir.

Şans noktası hesaplaması

Şans noktasının bulunduğu burç ve konumu kişinin şanslı olduğu konuları gösterebilir. Şans noktası ile kavuşum yapan astrolojik faktör çok önemlidir. Kişideki en yüksek enerji potansiyelini de anlatabilir. Şans noktası genel itibariyle, Güneş burcunuz, Ay burcunuz ve ASC (yükselen) dereceniz ile hesaplanır. Öncelikle, doğum anınıza göre çıkartılan haritada, Güneş’inizin bulunduğu burca göre 360° için, konum hesaplarız. Örneğin, 11° Güneş Yengeç, 360°lik haritaya göre,  101° Güneş Yengeçtir. Aynı şekilde, Ay’ınız 17° Akrep ise, bu 227° Ay Akrep demektir. Aşağıdaki diagramda göreceğiniz üzere, 360°lik kadran Koç burcu ile başlamaktadır. Örneğin 27° Koç burcu, 0°’den başladığı için, yine 27° Güneş Koç olarak kalır. Bu kadran, saat yönünde kullanılır. Şans noktası hesaplarken, Güneş ve Ay’ınız arasındaki mesafeyi saat yönünde hesaplarsınız. Bulduğunuz dereceyi, 360°lık yükselen derecesine eklersiniz. Bulduğunuz derece, şans noktanızı verecektir. Şans noktası, ASC derecesine, Güneş & Ay arasındaki dereceyi eklemeniz sonucu 360°’den büyük çıkarsa, 360°’den çıkarabilirsiniz.

Türkiye’nin Şans Noktası

Türkiye’nin Şans Noktası 10° Akrep burcunda yer almaktadır. Akrep burcu Türkiye’nin 5.evidir. Astrolojide 5.ev, yaratıcılık, mucitlik anlamına gelir. Türkiye daha önceki Corona Virüs yazısında belirttiğim üzere, sağlık, tıp, mühendislik alanında oldukça yetenekli etkilere sahiptir. Dolayısıyla şans noktası er ya da geç etkisini gösterecek ve Türkiye’nin Kuzey Ay düğümünün Başak olması sebebiyle de, uzmanlık konusunda, Dünya’da etkili bir ülke olma potansiyeline sahiptir.

3.5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Diğer Astroloji Yazıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
0
Would love your thoughts, please comment.x