fbpx

Astrolojide Sanatsal Başarılar

357 görüntülenme

Astrolojide sanat kavramını öncelikle yaratıcılık ve yetenekler üzerinden düşünebiliriz. Sanatsal başarıyı araştırdığımız haritada Jüpiter, Venüs, Merkür, Neptün etkilerini baskın görürüz. Sanat ufkumuzu açar, duygularımızı açığa çıkarır. Sanat herhangi bir konunun farklı bir yönden ifadesidir.

Sanatsal Etkilerde Transneptünyenler ve Planetler

Astrolojide Vulcanus transneptünyenini düşünürsek, burada sanatsal becerinin son derece yüksek, ancak insanlar tarafından en azından kişinin yaşamı boyunca tebrik – takdir edilmediği ve fark edilmediği bir başarıdan bahsedebiliriz. Çoğu vulcanus etkisindeki sanatkar, öldükten sonra ünlü olmuştur ve nam-ı tüm Dünya’ya yayılmıştır. Apollon transneptünyenini ele aldığımızda, sanatsal başarı toplumsal olarak kabul ve takdir görmüştür. Jüpiter, sanatçının başarısında elde ettiği şans, gelişiminin seyreni anlatır. Neptün ilham kaynaklarını gösterir. Venüs, sanatçının hoşuna giden, kendi sanat gerçeğinin konusunu anlatacaktır. Sanatsal görüntülemede Uranüs, yaratıcılık için en önemli göstergelerden biri olacaktır.

William Blake – Şiirlerin Gösterişli Hali

1800’lü yıllarda Londra’da yaşamış ünlü şair, prophecy, sanatkar William Blake’in haritasını inceleyelim. William Blake’in en büyük özelliği metin ile görseli mutlaka bir arada, bir bütün olarak yaratmış olmasıdır. Tüm kitaplarını, çok değişik materyaller (metal, ahşap plaka vb.) kullanarak ve kendine has baskı tekniği ile, elle oyarak vs. oluşturmuştur. Kitapları resimler içerir ve genellikle suluboya tekniği kullanmıştır.  Mistik ve metafizik tecrübelerini anlatır. Kendine has mitolojik karakterler yaratmıştır.  Tanrısal deneyimlerini sanata dökmüştür.  Prof. Dr. Kaan H. Öktem’in deyimiyle vahye dayalı şiirleri görseller ile birleştirmiştir.

Vizyon ettiği şeyleri sanata döktüğünü söyler. Hem kulağa, hem göze hitap eden sanatı ile renklendirilmiş kitap öncülerindedir. Eserlerinde dini konuları ve hristiyanlığı da ağırlıklı kullanmıştır.

William Blake Doğum Haritası

William Blake Uranyen Doğum Haritası

William Blake’in Doğum Haritası

Kendine has biricik eserler yaratan William Blake Yay burcudur.  Yaşadığı sürece tanınmamıştır. Öldüğünde şarkı söylediği anlatılır. William Blake’in haritasında yönetici Planet (yani haritanın almuteni) Jüpiter’dir. Jüpiter’i ise Yay burcundadır. Jüpiter’in uranyen harita akslarında Hades ve Kuzey Ay Düğümü yerleşimleri bulunmaktadır. Bu akslar, William Blake’in “diğerleri” ile bağlantısının sürekli artacağına, yani tanınacağına delalet eder. Ay Düğümleri, diğerleri anlamındadır. Bu düğümlerin Jüpiter ve Yay etkisi sebebiyle, genişleyen, büyüyen bir etkisi görülür. Güneş & Vulcanus kavuşumu olan William Blake’in, ömrü boyunca eserleri anlaşılamamıştır. Zeus, Uranüs, Pluto etkileşimi, akslarda Şiron ve Kara Ay Lilith’i görmektedir. Yarattığı eserlerde hayata, dine, felsefeye yönelik birbiri içine giren zıt kavramları işlemiştir. Mars & Apollon  etkileşimi, onun etkin bir şekilde tüm enerjisini sanata aktardığını anlatmaktadır. Uranüs & Zeus kavuşumu Balık’ta, onun muazzam yaratıcılığını vurgulamaktadır. Hatta kendi ölen kardeşinin ruhundan gelen armağanlar olduğunu belirtir. Merkür Akrep ve Mars Aslan yerleşimi ile, eril ve erkek vurgu, erkek kardeş konusunun da onun hayatındaki önemini görmüş oluyoruz. Satürn Kova yerleşimine sahip Blake, aynı zamanda Kuzey Ay Düğümü Aslan ve Güney Ay Düğümü Kova ile beraber, hayatında toplumsal ve kolektif konulardan kendini asla uzak tutmamıştır. Bilakis, dünya, diğer ülkeler, dinler hakkında kavramları mitolojik öğelerle işlemiştir ve şifrelemiştir. Onun eserlerinde sürekli bir keşif yaşamanız bu yüzden kaçınılmazdır. Ayrıca, Kuzey Ay Düğümü Aslan olsa da, yine de ruhen Güney Ay Düğümü Kova etkisini tamamen geride bırakmamıştır. Tüm topluma ve dünyaya sanatsal bir katkı sunmuştur. Hatta, o dönem için icat sayılabilecek baskı teknikleri üretmiştir. O dönemin teknolojisi diyebiliriz. Kova arketipini böylelikle çalıştırmıştır.  Londra dışına hayatı boyunca çıkmaması, onun Merkür Akrep sabit burç yerleşiminin de anlamını göstermektedir.

Dünyadan böyle muazzam ve kendine has orjinal bir sanatçı geçti, sevgiler ve saygılar William Blake…

The Song of Los, William Blake

The Song of Los, William Blake

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Diğer Astroloji Yazıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
0
Would love your thoughts, please comment.x