fbpx

Astrolojide Antiscia

2.462 görüntülenme

Astrolojide Antiscia, gündüz ve gece gibi birbirini tamamlayan konuyu anlatır. Natal harita ile, antiscia harita birbirinin yansıtıcısı veya tamamlayacısıdır. Eşit güçlerdir. Çoğu konuda natal harita üzerinden göremediğimiz şeyi, antiscia haritamız üzerinden görebiliriz.

Antiscia Burcumuz Nedir?

Natal yani doğum haritamızdaki Güneş burcumuz gibi, bizim açımızdan eşit Güneş burcu gücüne sahip, diğer yerleşimimizdir. Örneğin Güneş Burcu Yengeç olan biri, aslında İkizler burcu etkisine de sahiptir. Doğum haritamızdaki Güneş burcumunuzun tamamlayıcısı veya eşit derecede güce sahip olan antiscia yerleşimi İkizler burcudur.

Burçlarda Antiscia

Haritalarımızdaki her bir yerleşimin Antiscia karşılığı vardır. Şimdi burç yerleşimi olarak, antiscia karşılıkları burada bahsedelim.

 • Yengeç Burcu’nun antiscia karşılığı İkizler Burcu’dur ; aynı şekilde İkizler Burcu’nın antiscia karşılığı Yengeç Burcu’dur.
 • Aslan Burcu’nun antiscia karşılığı Boğa Burcu’dur ; aynı şekilde Boğa Burcu’nın antiscia karşılığı Aslan Burcu’dur.
 • Başak Burcu’nun antiscia karşılığı Koç Burcu’dur ; aynı şekilde Koç Burcu’nın antiscia karşılığı Başak Burcu’dur.
 • Terazi Burcu’nun antiscia karşılığı Balık Burcu’dur ; aynı şekilde Balık Burcu’nın antiscia karşılığı Terazi Burcu’dur.
 • Akrep Burcu’nun antiscia karşılığı Kova Burcu’dur ; aynı şekilde Kova Burcu’nın antiscia karşılığı Akrep Burcu’dur.
 • Yay Burcu’nun antiscia karşılığı Oğlak Burcu’dur ; aynı şekilde Oğlak Burcu’nın antiscia karşılığı Yay Burcu’dur.

Burçların Antiscia Karşılıkları Ne Anlama Gelir?

Haritamızdaki Antiscia yerleşimler, burç ve hatta diğer yükselen, ay burçlarımız da dahil, bize bazı mesajlar verir. Antiscia özünde, Pisagor ve eşitlik ilkesi, tamamlayıcılıktan, aynalama düşüncesiyle türeyen bir tekniktir. 2. yy’dan beri kullanılmaktadır. Kişisel haritamızda adeta, arkada kalmış veya gizlenmiş bir bilgiye karşılık gelir. Tüm durumları natal harita üzerinden değerlendirirken, aslında bir de antiscia harita açısından bakmak konuya yeni bir perspektif katıyor. Bu sebeple, her konu ya da soru için antiscia haritadan faydalanmak astroloji severler için bir nimettir. Antiscia noktaları, görünmeyen, karanlıkta kalan bir konuyu aydınlatmakta kullanılır. Antiscia burcumuz, anlaştığımız ve aramızdaki muhabbetin kolay aktığı burçları anlatmaktadır.

Not ve Uyarı : Tabiki, kişisel haritalarımızda, antiscia yerleşiminin gücünü blokalayacak türden, veya kişiye göre iyi etki veremeyecek durumda bir antiscia yerleşimi de olabilir. Haritanın kendi yerleşimde, ışığını veya gücünü azaltıcı durumları da göz önüne alarak, bu noktalarda antiscia yerleşimi var ise, “akıcı” enerjiden bahsedemeyebiliriz.

Antiscia Burcumuzu Nasıl Hesaplarız?

Öncelikle Antiscia Burcumuzu hesaplarken, her burcun antiscia karşılığını bilmemiz gerekir. Burç karşılığını bildikten sonra da, derece hesaplamasını yapabilirsiniz. Derece hesaplamasını da, 30 dereceden haritanızdaki burç derecesini çıkararak yapabilirsiniz. Önce antiscia karşılık burcunu tablo 1’den bulun.  Daha sonra bulduğunu karşılığı not edin. Kendi doğum haritanızda, antiscia karşılığını bulmak istediğiniz konumunuzun derecesini bulun. Bu dereceyi, 30’dan çıkarın. Bulduğunuz değer, tablodan gördüğünüz antiscia karşılığına denk gelen burcun derecesi olacaktır.

Astrolojide Antiscia

Güneş burcumuzun Antiscia karşılığı nedir?

Bu konunun net anlaşılması için, öncelikle kendi doğum haritanızdaki Güneş yerleşiminin derecesini bulun. Örnek olarak Türkiye’nin doğum haritasını ele alalım.

ÖRNEK: Türkiye’nin Güneş burcuna karşılık gelen Antiscia burcunu bulalım

Türkiye’nin Güneş Akrep yerleşimine denk gelen Antiscia burcunu bularak, gizli yeteneğini yorumlayalım.

 • Türkiye’nin doğum haritasını aşağıdan göreceğiniz üzere, Güneş burcu Akrep’tir ve 5 derecededir.
 • Yukarıdaki Tablo 1’den gördüğümüz üzere, Akrep burcunun Antiscia karşılığı KOVA burcudur.
 • Türkiye’nin Güneş burcu 5 derece 18′ olduğundan, 30’dan çıkaralım.
 • 30 derece – 5 derece 18′ = 24 derece 42′  olarak çıkar.
 • Türkiye’nin Güneş burcunun Antiscia’sı 25 derece KOVA burcudur.
 • Bu bilgi, Türkiye’nin Kova burcu etkisi olan ülkelerle, daha akıcı bir bağlantıda olacağını anlatır. 25 derece Kova yerleşiminde, Ay, Merkür, Düğümler vb yerleşimleri olan ülkeler ile daha yakınlaşabilir ve anlaşabilir diyebiliriz.
 • Iran, Suriye, Rusya, İsveç, Vatikan ve Japonya gibi Kova burcu ülkeler ile ilişkileri sayesinde bir çok avantaj ve saygınlık kazanabilir.
 • Ayrıca, Türkiye’nin antiscia Güneş yerleşimi, doğum haritasında 9. evine denk geldiğinden, aslında gizli gücünün eğitim, öğretim, akademik, bilimsel gelişmeler, dini konularda açık fikirlilik, dışa dönük olmak olduğunu anlamaktayız.

ÖRNEK: Türkiye’nin Antiscia Venüs burcunu bulalım. 

Türkiye’nin Antiscia Venüs burcu, ülkemizin kazançları, karı, ekonomik duruşu, lüks tüketimi, sanatsal potansiyeli, kadınları konusundaki gizli yeteneklerini anlatabilir.

 • Türkiye’nin doğum haritasını aşağıdan göreceğiniz üzere, Venüs burcu 18  derece 11′ Akrep burcundadır.
 • Yukarıdaki Tablo 1’den gördüğümüz üzere, Akrep burcunun Antiscia karşılığı KOVA burcudur.
 • Türkiye’nin Venüs burcu 18 derece 11′ olduğundan, 30’dan çıkaralım.
 • 30 derece – 18 derece 11′  = 11 derece 49′ olarak çıkar.
 • Türkiye’nin Venüs burcunun Antiscia’sı 11 derece KOVA burcudur.

Türkiye’nin Antiscia Venüs’ü, kendi doğum haritasında 8. evine denk geldiğinden, Venüs gücünü ortaya çıkaracak durumun, krizler vesilesiyle gerçekleştiğini görmekteyiz. Aslında bu durumu çok güzel ve detaylı anlatabilirdim, fakat ülkemizle alakalı detaylara girmek beni yoruyor. Ve bu ülkede yaşayan biri olarak, çokça eleştirdiğimiz şeylerin değişmemesinden dolayı, konuyu uzatmak istemiyorum 🙂

 

Türkiye Astrolojik Doğum Haritası

Türkiye Astrolojik Doğum Haritası

Türkiye Antiscia Doğum Haritası

Türkiye Antiscia Doğum Haritası

Antiscia Yükselen Burcumuzu da bulabilir miyiz?

Kendi doğum haritamızdaki yükselen burcumuzun, antiscia karşılığını da bulabiliriz. Bunu bulduğumuzda, aslında “ayna” yükselenimizi de bulmuş oluyoruz. Yani bir yanımız kendi yükselenimiz ile kendini gösterirken, içimizdeki diğer yanımızda antiscia burcumuzu barındırırız.

Doğum haritamız dışarıya projekte ettiğimiz, antiscia haritamız ise içimizde ne yaşadığımızı, içsel gücümüzü anlatır.

Antiscia Harita Analizi Nasıl Yapılır?

Antiscia Haritanızı öğrenmek ve analiz yaptırmak için linkten buraya tıklayarak danışmanlık alabilirsiniz.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Diğer Astroloji Yazıları

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
0
Would love your thoughts, please comment.x