Astrolojide Neptün Döngüsü ve Transitleri

Astrolojide Neptün Döngüsü ve Transitleri

Astrolojide ve aslında hayatta bir “döngü” vardır. Bu döngü, belirli periyotlar sürecinde aynı konuların tekrar etmesidir. Edebiyat eserlerindeki motife benzetebiliriz. Veya Kahramanın Sonsuz Yolculuğu teorisindeki kahramanın yolculuğu çemberine.

Doğum haritalarımızda bulunan gezegenlerin haritamızdaki yeri değişmez. Ancak güncel gökyüzündeki konumları değişir. Bu konumlar değiştikçe bizim haritalarımızda açı yaparlar. Bu açılar kare, kavuşum, sextil, partil gibi derecelerine göre farklı isimlendirilir.

Kahramanı olduğumuz hayat yolculuğunda önümüze çıkan engeller veya ödüller değişir. Astrolojide de bu ödül veya engeller gezegenler arasındaki açıların dereceleri ve bu derecelerin haritalarımıza göre etkilerine karşılık gelir. Kahramanın yolcuğunda her gezegenin farklı açıları önümüze, gezegenin kendi sorumluluk alanı içindeki konulardan ödül veya engel çıkartır.

Bu yazıda gezegenlerin içinde en sisli, en hayalperest ve sezgici olan, Yunan mitolojisinde denizle okyanus tanrısı Poseidon’a denk gelen Neptün’ün kahramanın yolculuğundaki rolü üzerinde duracağız.

Neptün Döngüsü / Transitleri

Neptün bilinç ile bilinçdışını ayıran ince bir çizgiye benzetilir. Bu gezegenin enerjisi çözülme etkisi taşır. Özellikle bilinçdışında saklanılan ne varsa açığa çıkartır adeta bilinçdışı buzullarını çözer.  Çoğu astrolog tarafından veya astrolojik makalede Neptün mistisizm, sezgisellik gibi çeşitli durumlarla bağdaştırılır. Ayrıca sanatçılarda ve hayal güçlerini kullanarak iş yapan insanlarda Neptün enerjisi çok sık görülür. Egonun sesinin kısılıp Neptün’ün bu gibi enerjilerinin sesinin biraz daha açıldığı durumlarda kişi yardımsever biri olur. Eğer Neptün’ün sesi fazla açılmışsa alkol, uyuşturucu vb. bağımlılıklar meydana gelir. Neptün’ün sisi kişinin zihnini sarar ve her şeyi yanlış algılamasına sebep olur. Gerçekler bambaşkayken zihin bambaşka bir boyutta yaşar.

Neptün döngülerinde ne olur ? 

Neptün’ün bir döngüsü 164 yıl sürmektedir. Kişinin haritasıyla bir kez karşıt ve kare açı yaşanır. Kavuşum açısına ve ikinci kare açıya insan ömründe rastlanmaz.

Neptün transit hareketlerinde doğum haritasında belirli noktalar uyarılır. Neptünün işaret ettiği yerle ilgili belirsizlik, bulanıklık ya da kararsızlık söz konusuysa çözüme kavuşur. Aynı zamanda Neptün kişiyi hayallerini gözden geçirmesi için de sormaya, sorgulamaya iter. Enerjileri doğru yönetildiği takdirde egonun sesi yeterli miktarda kısılır. Aynı şekilde “aydınlanma” da yaşatabilir.

I. NEPTÜN KARESİ

Bu kare açı 36 – 42 yaşlarına tekabül eder. “Hayatımızda neler oluyor ? Ne var ne yok? Hedeflerimiz neler, ideallerimizden ne kadar uzaktayız ? Nerelerde yanıldık da nerelerde haklı çıktık?”  vb. sorular zihinde dönmeye başlar. Psikolojide 30 – 40 yaşları arasında hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen “orta yaş bunalımı” Neptün’ün ilk karesiyle denk gelmektedir. Kişi hem fiziksel hem de ruhsal bir değişimin içinde bulunduğu için kendini sorgulama içinde bulur. Sorduğu sorulara yanıt bulduğunda yepyeni bir hayat başlar. Neptün böyle bir dönemde sezgilere kulak verilmesi gerektiğini, birçok şeye müdahale etmek yerine akışına bırakmayı, gerektiği yerde de yeni deneyimlere izin vermeyi söyler.

I. KARŞIT AÇI

82 Yaşındaki karşıt açı yaşamın sonlarında yeni bir bilinç düzeyine getirir. Diğer gezegen döngülerinde de olduğu gibi kimisi hala dimdik ayakta kimisi de bir köşede elden ayaktan düşmüş durumdadır. Bu dönemdeki Neptün transiti ruhsallığı güçlendirir. Çoğu yaşlı insanda dine daha çok sarılma, dua etme, arkasındaki kuşağa öğüt vermeye çok sık rastlanır.

 

KAYNAKÇA

1 ) Yetişkinlerin Buluğ Çağı, İlhan Barış, Barış İlhan Yayınevi

2) Orta Yaş Dönemi Bireylerin İçinde Bulundukları Yaş Dönemine İlişkin Algıların İncelenmesi, Yıldız ÖZTAN ULUSOY, Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi, 2020

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *